Horák bude obhajovat svůj post, chystá se volba ředitele VZP

VZP

Správní radu Všeobecné zdravotní pojišťovny čeká (VZP) dnes odpoledne náročný úkol. Bude rozhodovat o tom, kdo povede největší pojišťovnu další čtyři roky. Současnému řediteli Pavlu Horákovi totiž v dubnu končí mandát. Vypadá to ale, že ke změně nedojde.

Ředitel Horák byl dosazen do funkce za působení sociálnědemokratického ministra zdravotnictví Davida Ratha. Stávající středočeský hejtman prý ani dnes nemá s Horákem problém a podporuje jeho setrvání ve funkci.

Správní rada bude jednat pod vedením náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra (ODS). Podle všech náznaků Horák ve funkci zůstane i nadále.

Informaci o dnešní volbě potvrdilo Zdraví.Euro.cz tiskové oddělení VZP.

Kdo ponese odpovědnost?

Informaci o volbě nového ředitele přinesl týdeník Euro, ten zároveň upozorňuje na několik sporných otázek, které se v souvislosti s ní vyskytují. Komplikace může prý přinést současné obsazení Správní rady VZP.

Plným dvěma třetinám členů rady totiž končí jejich mandát ještě v polovině dubna 2010. O osudu ředitele instituce spravující ročně půldruhou stovku miliard korun ze zdravotního pojištění tak rozhodnou lidé, kteří s odpovědností za svoje rozhodnutí krátce po volbách pravděpodobně odejdou z rady.

Z tohoto důvodu není jasné, jak se nakonec členové správní rady při jednání o řediteli VZP zachovají.

Ekonomická krize žádá stabilitu

Nebylo by ani rozumné, kdyby se v době ekonomické krize a před parlamentními volbami rozvířila politická debata o tom, kdo VZP povede.

Na rozdíl od menších oborových pojišťoven VZP nestačí rezervy z předešlých let, aby pokryly stávající výpadky v příjmech z pojistného.

Ty jdou na vrub hospodářské krizi a první signály o omezování péče hlavně v krajských zařízeních se začínají objevovat v médiích.

Ohodnoťte tento článek!