Horská služba Beskydy přijde dočasně o chatu na Lysé hoře

Lysá hora

Horská služba Beskydy přijde dočasně o svou chatu na Lysé hoře. Současná je v havarijním stavu a bude v nejbližších dnech srovnána se zemí. Novou budou mít záchranáři k dispozici až za rok.

Do té doby budou záchranáři působit v pronajatých prostorech Českých radiokomunikací. Řekl to náčelník beskydské horské služby Radim Pavlica. Současná chata postavená v roce 1977 je podle něj v havarijním stavu. „Dřevěná část je shnilá. Betonová se vlivem počasí rozpadá. Máme navíc obrovské tepelné úniky. Ročně její vytápění stojí 100.000 korun,“ řekl Pavlica. Dodal, že nevyhovující už je sociální zázemí, garáže i sklady.

Záchranáři už chatu opustili, v těchto dnech začala její demolice. Zbourána bude až po základy. Ty zůstanou a možná ještě letos, pokud to počasí dovolí, se spojí s novou základovou deskou. Nová chata se pak začne stavět v příštím roce. Půdorys bude mít stejný, bude ale o patro nižší.

V dobách, kdy se chata stavěla, byli ve službě čtyři lidé. Pro ně muselo být k dispozici ubytování. „Měli jsme k dispozici velkou společenskou místnost, která se nevyužívala, a několik pokojů, kde byla věčně zima,“ uvedl Pavlica. Dodal, že nová chata bude mít v přízemí služebnu, šatnu, garáž a ošetřovnu. Ve vyšším patře pak sklady, místnost pro odpočinek s kuchyní a tři malé pokoje pro záchranáře.

Celkové náklady se pohybují okolo 6,5 milionu korun. Zvyšuje je ale náročnost stavby s ohledem na lokalitu a počasí. Kolaudace je naplánovaná na listopad příštího roku. „Vrchol Lysé hory ale neopustíme. Přesunuli jsme se do pronajatých prostor, kde do otevření nové chaty zůstaneme,“ uvedl náčelník. Řekl, že podobně bude Horská služby postupovat i u dalších svých chat. Příští na řadě je stanice Gruň. Její rekonstrukce se začne plánovat příští rok.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!