Horská služba čeká od vlády dalších 66 milionů korun

O poskytnutí dalších 66 milionů korun pro horskou službu bude rozhodovat dnes večer vláda. V únoru záchranáři obdrželi ze státního rozpočtu na letošní rok pouze zálohu 20 milionů korun, vyčerpali ji však a žijí z naspořené rezervy…

LIBEREC – Z peněz získaných za ošetření zahraničních turistů, za reklamy a z příspěvků od sponzorů si vzali již téměř osm milionů korun. Včera to řekl republikový náčelník horské služby Jiří Brožek.

Horská služba požadovala od státu na rok 2004 zhruba 150 milionů korun. Dostanou však nejvýše 86 milionů. Se všemi penězi od vlády počítala podle Brožka horská služba již v březnu. Nejméně deset milionů potřebuje co nejrychleji na vyplacení dubnových mezd, k pokrytí nákladů na elektřinu a plyn nebo na nákup nového vybavení. Po zimě musí naléhavě vyměnit například opotřebovaný zdravotnický materiál. Lyžaře totiž v horách téměř okamžitě vystřídali cyklisté na horských kolech, vyznavači paragladingu nebo horolezci.

Záchranáři letos počítají s 51 miliony z ministerstva zdravotnictví, po 15 milionech očekávají od ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva financí a pět milionů od ministerstva vnitra.

Jestliže horská služba nedostane peníze ještě odjinud než ze státního rozpočtu, jejich nedostatek se podepíše na dalším chátrání stanic a stárnutí techniky. „Budeme také muset omezit naplánovaný rozsah služeb, což se v některých kritických situacích zřejmě projeví na rychlosti a kvalitě poskytované pomoci,“ upozornil Brožek.

Horská služba věří, že se jí díky spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj podaří získat peníze od Evropské unie. Podle Brožka by bylo nejlepší, kdyby si horskou službu vzalo od příštího roku za svou právě ministerstvo pro místní rozvoj. Kromě jiného pod něj totiž spadá cestovní ruch, který se v horách bez záchranářů neobejde.

Horská služba působí v Krkonoších, Jizerských, Krušných a Orlických horách, na Šumavě, v Jeseníkách a v Beskydech. Má 55 stálých profesionálních záchranářů, na zimu přibírá dalších 40. Během uplynulé zimy zasahovali u téměř 6300 případů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!