Horská služba na Šumavě měla v zimě zatím 625 zásahů

Šumavská horská služba v této zimní sezoně vyjížděla od prosince k 625 zásahům. Je to o 11 případů více než ve stejném období na přelomu let 2016 a 2017. V současné sezoně se však lyžuje delší dobu, takže poměr zásahů na dny, kdy jsou lyžařské areály v provozu, je nižší. Řekl to náčelník šumavské horské služby Michal Janďura.

„Nejvíc zásahů bylo spojeno se sjezdovým lyžováním, následuje pak snowboarding,“ uvedl. Horská služba podle Janďury eviduje v této sezoně dvě úmrtí. Ale ani jeden člověk nezemřel v terénu. Záchranáři vyjížděli k případu úmrtí starších lidí v bytech. „V minulé sezoně jeden turista na následky zranění v terénu zemřel,“ uvedl Janďura. Šlo o pád rekreanta na námraze u Javorníku. Turista následně v nemocnici podlehl zranění hlavy.

Přestože nejvíce zásahů horská služba eviduje u lyžařů, Janďura řekl, že jejich přístup a zodpovědnost se každým rok zlepšuje. „Téměř každý už má helmu. Dříve ji přitom nosily většinou jen děti,“ uvedl.

Skiareál Lipno například v této sezoně zavedl službu takzvané skipatroly, která dohlížela na provoz na sjezdovkách. „Úkolem jejích členů bylo dohlížet na lyžaře a případně jim říct pravidla a dohlédnout na to, aby si počínali bezpečně,“ řekl mluvčí skiareálu Jiří Falout.

Šumavská horská služba má největší základny v lyžařských střediscích Špičák u Železné Rudy, Zadov na Prachaticku a Skiareál Lipno na Českokrumlovsku. Vyjíždí i z menších základen, které sídlí například v Kvildě, Kubově Huti nebo Prášilech. „Tam se většinou jedná o zásahy u běžkařů. Ale ty v celkové statistice tvoří maximálně deset procent všech případů,“ řekl Janďura.

Šumavská horská služba na letošní rok připravuje rekonstrukci svého stanoviště v Kubově Huti. Jde o více než 40 let starý objekt. Výhledově plánuje i opravu své základny v Zadově.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!