Horská služba v Krkonoších měla o silvestrovském týdnu 185 zásahů

Ilustrační foto

Počet zásahů Horské služby Krkonoše v uplynulém silvestrovském týdnu vzrostl proti předchozím týdnům zhruba šestinásobně na 185 zásahů. Z toho v 36 případech byla zranění tak vážná, že zraněné z nejvyšších českých hor odvezly sanity zdravotnických záchranářů.

Horští záchranáři minulý týden také dvakrát pátrali po zbloudilých rekreantech. Policie na konci roku v Krkonoších řešila hlavně krádeže a případy opilých řidičů. Včera to řekl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa a mluvčí trutnovské policie Šárka Pižlová.

Silvestrovský týden je v Krkonoších turisticky nejzatíženějším obdobím v roce. Lyžařské areály registrovaly v pátek 29. prosince rekordní návštěvy, například ve Špindlerově Mlýně ten den lyžovalo téměř 10.000 lidí. Návštěvnost pěti středisek SkiResortu Černá hora – Pec přesáhla 15.000 lyžařů. „Sjezdové tratě doslova praskaly ve švech. Stejně tak vzrostl počet běžkařů i pěších turistů,“ konstatoval Jirsa. Lyžařů na sjezdovkách výrazně ubylo až na Silvestra, a to kvůli oblevě s deštěm.

V závěru roku horští záchranáři zasahovali nejen u případů souvisejících s lyžováním, ale i s oslavami konce roku. Horská služba tak řešila například poranění zábavnou pyrotechnikou, pád lidí do potoka, ve kterém hrál roli alkohol, nebo řezné rány od skla. „Také jsme ošetřovali opařené dvouleté dítě a provedli velmi obtížný transport zraněné ženy z nepřístupného terénu,“ uvedl Jirsa.

Policie na horách o svátcích posílila hlídky, které ve Špindlerově Mlýně odhalily 16 opilých řidičů. „Devět z nich na místě přišlo o řidičský průkaz, jednomu policisté uložili kauci 10.000 korun,“ uvedla Pižlová. V Malé Úpě z garáže jedné boudy neznámý pachatel ukradl motorovou čtyřkolku s namontovanou radlicí na sníh a dvě motorové pily. Celková škoda činí téměř 200.000 korun.

V Peci pod Sněžkou, Svobodě na Úpou a ve Špindlerově Mlýně policisté zaznamenali pět krádeží lyží a sjezdových bot. Ve dvou případech poškození nechali lyže bez dozoru před restaurací přímo u sjezdovky. Zloději také ukradli lyže nechané bez dozoru u pokladny v Janských Lázních a u půjčovny ve Velké Úpě. „Jedny sjezdové boty zmizely přímo ze sušárny jednoho hotelu ve Špindlerově Mlýně,“ uvedla Pižlová.

Na hřebenech Krkonoš leží asi metr sněhu a platí druhý nejnižší lavinový stupeň z pětibodové stupnice. Proti minulým dnům se ochladilo, například na Luční boudě na hřebenech hor byly včera ráno minus čtyři stupně Celsia.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!