Přejít na obsah

Horské službě chybějí letos peníze na nové stanice i na techniku

zpět
18.5.2009

Horské službě chybí letos dostatek peněz na výstavbu a rekonstrukce stanic i na nákup nové techniky. Ministerstvo pro místní rozvoj slíbilo záchranářům kvůli hospodářské krizi zatím jen 6 milionů korun. Použijí se na rekonstrukci stanice na Pustevnách v Beskydech...

ČTK to řekl republikový náčelník horské služby Jiří Brožek.

„Původně jsme ministerstvo požádali na letošní rok o 30 milionů korun na stanice i na techniku. Nakonec jsme se domluvili na 20 milionech. Ale není stále jisté, jestli je obdržíme,“ uvedl Brožek.

Loni dostala horská služba na výstavbu a rekonstrukce stanic a na novou techniku a vybavení 40 milionů korun. Více než polovina šla do techniky a vybavení, zbylé peníze na stanice. Horská služba si loni pořídila rolbu, devět terénních aut, sedm čtyřkolek a 11 sněžných skútrů. Nakoupila i nové lyžařské a skialpinistické vybavení nebo saně na svážení raněných turistů.

V roce 2008 záchranáři otevřeli novou služebnu v krkonošském Benecku, novou stanici na Ještědu, v Prášilech na Šumavě a v Telnici u Ústí nad Labem. Modernizovali také stanici na Klínovci v Krušných horách.

Letos chtěla horská služba postavit nové stanice v Černém dole v Krkonoších a v Deštném v Orlických horách. „Do začátku července potřebujeme vědět, jestli na ně získáme peníze. Pokud bychom je dostali později, nestihli bychom stanice do zimy dokončit,“ prohlásil Brožek.

Na stanice na Pustevnách, v Černém Dole a v Deštném počítala horská služba dohromady s 12 miliony korun. Na nákup nových skútrů, čtyřkolek a terénních aut kalkulovala s osmi miliony korun. „Techniku obměňujeme po šesti až osmi letech. Letos ji musíme objednat nejpozději na přelomu srpna a září,“ dodal Brožek.

Na letošní rok obdržela horská služba ze státního rozpočtu na provoz 110 milionů korun. Loni šlo o stejnou částku. „Dalších asi 15 milionů korun získáme na provoz sami. Jde o platby za ošetření od cizinců, o sponzorské dary a peníze si vyděláváme i pořádáním školení,“ konstatoval Brožek.

V zimní sezoně 2008/2009 vyrazili záchranáři do akce v 6537 případech, v patnácti z nich přišli lidé o život. V loňské letní sezoně si horská služba připsala v Česku do statistiky 951 zásahů a pět úmrtí.

Horská služba působí v Krkonoších, Jizerských, Krušných a Orlických horách, v Jeseníkách, v Beskydech a na Šumavě. V zimě v ní pracuje přes 100 profesionálních členů a přes 400 dobrovolných. V letní sezoně počet profesionálů klesá na 65.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Horské službě chybějí letos peníze na nové…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Horské službě chybějí letos peníze na nové…

Komentáře

další 2 komentáře
Jiri Wicherek Re:Proč dotace?  | 18. 05. 2009 14:43

Hmmm, OK, obdobne ja nechapu proc ze svych dani platim skody zpusobene tzv. fanousky nejruznejsich fotbalovych klubu, pripadnou policejni asistenci jejich dovadeni na hristich, po cestach na a ze stadionu, proc ze svych dani zajistuji nerusenost pochodu hajlujicich holohlavcu... Pro takovem pochodu v Plzni byla dokonce dana prednost nerusenosti toho pochodu pred sanitou prijizdejici s vystraznymi znamenimi... At tez veškeré náklady platí fanoušci fotbalovych teamu nebo tech pochodovych aktivit.

ultrajan Proč dotace?  | 18. 05. 2009 13:46

Nechápu, proč je péče o lyžující smetánku hrazena od daňových poplatníků. Veškeré náklady nechť platí klienti nebo provozovatelé lyžařských a jiných horských aktivit.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné