Hospic už může konečně pracovat naplno

Jediné zařízení svého druhu na jihu Čech má nyní k dispozici třicet stálých lůžek. Po složitých jednáních s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), trvajících zhruba tři čtvrtě roku, může nyní Hospic sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích konečně začít pracovat naplno…

Jediné zařízení svého druhu na jihu Čech totiž díky nové smlouvě s pojišťovnou získalo možnost nabízet svým klientům všech existujících 30 lůžek. „Představitelé VZP ocenili přínos hospicové péče pro společnost, v našem případě minimálně pro všechny obyvatele Jihočeského kraje. Zatímco ještě minulý týden byla naše kapacita omezena na polovinu, nyní může začít přijímat nové klienty,“ řekl v pondělí Právu ředitel hospice Robert Huneš.

Hospic sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích vybudovalo stejnojmenné občanské sdružení, které vzniklo v roce 2000. Objekt poskytla Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského.

Stavba začala v únoru 2004 a stála včetně vybavení 78 miliónů korun. Ministerstvo zdravotnictví poskytlo 45,6 miliónu korun, další milióny pak Jihočeský kraj, město Prachatice a společnost Metrostav. Zbytek nákladů sdružení získalo od dalších menších dárců.

Dárci jsou potřební

„Jde o velice záslužnou a lidskou aktivitu, která bude sloužit všem obyvatelům kraje a možná přesáhne i jeho hranice, proto ji musíme podporovat,“ konstatoval starosta Prachatic a poslanec Jan Bauer (ODS), který sám odevzdává na konto hospice část svého starostenského platu. Jím darovaná částka už dosáhla 150 tisíc korun.

„Bohužel na darech, grantech a další zdrojích jsme stále životně závislí. Platby od zdravotních pojišťoven spolu s příspěvky klientů totiž tvoří zhruba 50 procent veškerých provozních nákladů. Ostatní musíme sehnat sami,“ řekl Huneš a poznamenal, že přispět na činnost hospice je možné prostřednictvím účtu u prachatické pobočky GE Money Bank s číslem 171 157 619 / 0600.

Někteří se vracejí do života

Nevyléčitelně nemocní lidé by v hospici neměli především trpět nesnesitelnou bolestí. V posledních chvílích života by neměli být sami a zůstane jim zachována jejich důstojnost. V prachatickém hospici je dvaadvacet jednolůžkových pokojů a čtyři dvoulůžkové. Na každém je také přistýlka pro blízkého člověka. Budova je bezbariérová, na pokojích je přístup k internetu a televize.

Pro nemocné je připravena i společenská místnost a kulturní akce včetně tvořivé práce. O pacienty se bude starat tým sester a lékařů.

„Mezi zhruba stovkou pacientů, kteří prošli naší péčí, se objevily i případy, kdy po utlumení bolesti došlo ke zlepšení psychického stavu a následně i vlastního onemocnění do té míry, že klient se mohl znovu vrátit domů,“ dodal ředitel hospice.

Právo

Hospic už může konečně pracovat naplno
Ohodnoťte tento článek!