Přejít na obsah

Hospic zachrání jen veřejná sbírka

zpět
9.6.2009

Občanského sdružení Smíření, které začalo loni stavět chrudimský hospic, se dostalo do kritické situace. Nedostane totiž od státu slíbených 20 miliónů korun potřebných k dokončení hospice. Pokud se nepodaří peníze sehnat, bude stavba zakonzervována...

Kraj do výstavby už investoval 30 miliónů korun. Po pěti miliónech přidaly Pardubice a Chrudim. Celkové náklady na výstavbu hospice se včetně nákladů na vybavení a zahájení provozu pohybují kolem 90 miliónů korun.

„Počínání ministerstva zdravotnictví mi připadá naprosto nepochopitelné,“ zdůraznil hejtman Radko Martínek (ČSSD) s tím, že rozpočtové možnosti kraje v žádném případě neumožňují pokrýt celý výpadek státní dotace. Kraj proto požádal starosty všech svých 451 obcí, aby přispěli na hospic, který bude sloužit lidem z celého kraje. Vedení kraje se na obce obrátilo, přestože si plně uvědomuje, že právě ty se významně potýkají s dopady ekonomické krize.

„Ozvala se nám už Červená Voda, že poskytne 100 000 korun. Tutéž částku přislíbilo Horní Jelení. O poskytnutí dotace budou mimo jiné jednat ve Svitavách a České Třebové,“ uvedl krajský radní Miloslav Macela (KDU-ČSL).

„Jsme jedním z posledních krajů v republice, kde schází zařízení poskytující důstojnou péči nevyléčitelně nemocným pacientům, kteří nemohou strávit poslední týdny života doma,“ upřesnil snahu kraje o dokončení hospice Macela. Evropská unie navíc kritizuje Česko za nedostatek hospicových lůžek, proti standardu Unie jich nabízí zhruba polovinu.

Chrudimské zařízení by mělo mít k dispozici sedmadvacet lůžek a stane se také krajským centrem pro domácí hospicovou péči. Pomoc i radu by tam měli nalézt všichni, kdo o těžce nemocné pečují. Projekt hospice má širokou podporu veřejnosti, o čemž svědčí fakt, že se při sbírkách vybralo od roku 2005 přes jedenáct miliónů korun.

René Chvalina, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Hospic zachrání jen veřejná sbírka

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Hospic zachrání jen veřejná sbírka

Komentáře

dalších 14 komentářů
Hausová MD Hospic-dopravní dostupnostpro rodiny!!! většinu příbuzných daleko  | 16. 06. 2009 17:04

Hospic, kam se nedá dojet z každého spádového místa jedním autobusem bez přestupu je nesmysl. Smyslem terminální paliativní péče je umožnit lidsky umřít v kruhu svých blízký a to ty krajské susperhospice neumožní. Většina péče by měla bý poskytnuta doma pro ostatní například nemající příbuzné nebo pro ty , kteří potřebují např. kontniuální podávání opiátů či jiné invazivní psotupy by měla být dostupná slušná paliativní péče v nejbližsím lžkovém zařízení. 3 miliony na lůžko nyní enstojí ani JIPka. Stačilo by na každé stanici např inetrny vyčlenit 2 lůžko an jednolůžkových pokojích Ale např. i gynekologie by mohla mít svá lůžka apod. Náš nejbližší hospic je 5O km a nechtějí tam ani pacienti ani příbuzní . na náštěvyje to daleko a natož si např. vyměnit prádlo, vyspat se ve své posteli , to na každodenní dojíždění není. Navíc -v hospicích jou prakticky pouze onkol nemocní úacient např. v termin fázi srdečního onemocnění, degerativního nervového onemocnění, s těžkým ictem dementní nemocní . ti vůbec nemají šanci!!!

Hausová MD Hospic-dopravní dostupnostpro rodiny!!! většinu příbuzných daleko  | 16. 06. 2009 17:03

Hospic, kam se nedá dojet z každého spádového místa jedním autobusem bez přestupu je nesmysl. Smyslem terminální paliativní péče je umožnit lidsky umřít v kruhu svých blízký a to ty krajské susperhospice neumožní. Většina péče by měla bý poskytnuta doma pro ostatní například nemající příbuzné nebo pro ty , kteří potřebují např. kontniuální podávání opiátů či jiné invazivní psotupy by měla být dostupná slušná paliativní péče v nejbližsím lžkovém zařízení. 3 miliony na lůžko nyní enstojí ani JIPka. Stačilo by na každé stanici např inetrny vyčlenit 2 lůžko an jednolůžkových pokojích Ale např. i gynekologie by mohla mít svá lůžka apod. Náš nejbližší hospic je 5O km a nechtějí tam ani pacienti ani příbuzní . na náštěvyje to daleko a natož si např. vyměnit prádlo, vyspat se ve své posteli , to na každodenní dojíždění není.

lékař Re:Re:90 mil  | 10. 06. 2009 14:52

90 mil na pořízení + veškeré platby na provoz lůžkového hospice by mobilní hospic team pohodlně uživilo s velkou rezervou trvale!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné