Hospice mají málo peněz. Mohou mít méně

V zařízeních, kde lidé umírají důstojně, by mělo být pět lůžek na sto obyvatel. Je jich třetina. Ministerstvo sice hospicová zařízení oficiálně podporuje, ale ve skutečnosti na to nemá peníze…

Lidé umírající například na rakovinu, dožívají většinou v neútulných nemocničních pokojích. Hospiců, kde jsou poslední dny života mnohem důstojnější, je velmi málo. Ministerstvo sice tato zařízení oficiálně podporuje, ale ve skutečnosti na to nemá peníze.

V současnosti funguje v republice šest hospiců se 171 lůžky. „Doporučuje se minimálně pět lůžek na sto obyvatel. U nás není tento předpoklad splněn ani ze třetiny,“ říká koordinátorka hospicové péče Marie Svatošová.

Například Praha a střední Čechy by měly mít minimálně pět hospiců. Je zde pouze jeden a pacienti na umístění čekají i dva měsíce. „Řada z nich se přijetí ani nedožije,“ uvádí primář pražského hospice Štrasburk Roman Procházka.

Ministerstvo zdravotnictví podpořilo výstavbu šesti hospiců. Další projekty však mají až do roku 2005 smůlu.

„Peníze na hospice se každý rok snižují. Na letošek jsme měli dvacet miliónů a podpořit jsme mohli pouze jeden z osmi projektů,“ uvedla ředitelka odboru zdravotní péče Ludmila Vostřáková.

Bez podpory státu se až dosud neotevřel ani jeden hospic, ředitelé těchto zařízení si však stěžují, že od té doby neviděli od ministerstva zdravotnictví ani korunu.

„Zdravotní pojištění nám pokryje sotva čtyřicet procent nákladů na hospicové lůžko. Protože však zákon hospicovou péči nezná, dostaneme pouze peníze za ošetřovatelské lůžko. Hospicová péče je však nákladnější,“ popisuje ředitel Hospice svatého Štěpána v Litoměřicích Pavel Česal.

„Hospicová péče zakotvena není, protože v Parlamentu neprošla zatím žádná novela, která by nahradila zákon o zdravotní péči z roku 1964,“ vysvětluje Václav Filec z odboru zdravotní péče Ministerstva zdravotnictví.

Pobyt v hospicu? V Praze až 8000 korun za měsíc

Hospicům tak nezbývá než vybírat peníze od pacientů. Lůžko přijde na 100 až 250 korun na den. Například v Praze vyjde měsíční pobyt až na osm tisíc.

„Ze sociálních důvodů tu však může být pacient i zdarma,“ dodává primář pražského hospice Štrasburk Roman Procházka.

Platby pacientů pokrývají pouze desetinu rozpočtu hospice. Ten se pohybuje zhruba okolo 15 miliónů korun za rok. Ředitelé hospiců spoléhají na sponzory a na dárce. I tak však je většina těchto zařízení ve ztrátě. „A to i přes významnou podporu ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí. Jejich dotace nám hradí jednu třetinu mzdových nákladů,“ říká Pavel Česal.

Právě Ministerstvo práce a sociálních věcí, které letos na hospicovou péči přispělo 29,4 miliónu, však hodlá od příštího roku převést většinu financí na kraje, na které přešly některé kompetence ve zdravotnickém resortu. A hospice se obávají, že od kraje už tak velkou podporu nedostanou.

„Bude-li pomoc potřebná, vypomůžeme. Vzhledem k nevyjasněným otázkám kolem dluhů nemocnic je ale pravděpodobné, že půjde spíše o menší než větší částku,“ říká radní pro zdravotnictví Plzeňského kraje Jaroslav Kadlec. Podobně se k otázce financování hospiců vyjádřily i další kraje.

Viktor Meca, Hospodářské noviny, 18.09.2003

Ohodnoťte tento článek!