Hospitalizovaných kvůli nelegálním drogám loni přibylo

kokain, drogy,

Kvůli užívání nelegálních drog stouply loni v ČR počty hospitalizací o sedm procent na 5872. Mladistvých hospitalizovaných meziročně přibyly tři procenta na 93 lidí, důvodem bylo hlavně užívání konopí. Uvedli to statistici na svém webu. Celkem bylo hospitalizováno pro různé závislosti přes 15 400 lidí, z nich kvůli alkoholu zhruba 9550. V léčebnách loni zemřelo 49 lidí závislých na alkoholu a čtyři na drogách.

S problémy kvůli alkoholu se loni léčili častěji muži, kteří tvořili 68 procent hospitalizací. Celkově bylo nejvíc léčených ve věku od 30 až 59 let, a to téměř 79 procent, osm procent bylo ve věku od 20 do 29 let. Kvůli problémům s alkoholem se loni léčily tři děti, předloni sedm a rok předtím osm. Pacientů od 15 do 19 let věku bylo loni 83, tedy o devět méně než předloni.

U většiny pacientů navazovala ambulantní péče, která byla u 38 procent z nich trvalá. Téměř sedm procent mělo další ústavní léčbu, jen čtyři procenta ji nepotřebovala.

Nejvíc hospitalizací kvůli alkoholu na 100.000 obyvatel bylo u lidí s trvalým bydlištěm v Olomouckém kraji (136) a Zlínském kraji (124).

Také kvůli problémům s ilegálními drogami se častěji léčili muži, loni to byly dvě třetiny pacientů. Z celkového počtu pacientů se více než polovina léčila kvůli zneužívání více drog, třetina kvůli užívání stimulancií (bez kokainu), devět procent kvůli užívání opiátů a opioidů.

Meziročně nejvíc stouply počty hospitalizací kvůli užívání kombinací látek, téměř o deset procent, a stimulancií o devět procent. Nejvíc pacientů bylo ve věku 20 až 29 let, a to 44 procent, od 15 do 19 let věku to bylo 12 procent. Mezi pacienty bylo i 24 dětí, o osm méně než rok předtím.

Nejvíc hospitalizací kvůli nelegálním drogám na 100 000 obyvatel bylo u pacientů s trvalým bydlištěm v kraji Ústeckém (93), a v Praze (83).

Ohodnoťte tento článek!