Hospodaření nemocnic na Liberecku se zlepšilo

Titulní obrázek

V červenci uplyne rok od přeměny liberecké a českolipské nemocnice na akciové společnosti, jejichž stoprocentním vlastníkem je Liberecký kraj. V případě liberecké krajské nemocnice však do společnosti ještě letos vstoupí Město Liberec, kterému patří některé pozemky a budovy v areálu. Za to získá 17 procent akcií v Krajské nemocnici Liberec…

Ačkoli je transformace krajských nemocnic na obchodní společnosti mnohdy zpochybňována, oběma krajským nemocnicím v Libereckém kraji prospěla.

V červenci uplyne rok od přeměny liberecké a českolipské nemocnice na akciové společnosti, jejichž stoprocentním vlastníkem je Liberecký kraj. V případě liberecké krajské nemocnice však do společnosti ještě letos vstoupí Město Liberec, kterému patří některé pozemky a budovy v areálu. Za to získá 17 procent akcií v Krajské nemocnici Liberec.

Novinářům to ve středu na tiskové konferenci řekl radní pro zdravotnictví Libereckého kraje Jaroslav Krutský (ODS), podle kterého rada v úterý schválila výroční zprávy obou nemocnic. „Obě nemocnic už nemají faktury po době splatnosti, nedluží dodavatelům, kvalitně léčí a vytvářejí zisk,“ podotkl Krutský.

Hospodaření Krajské nemocnice Liberec (KNL) skončilo vloni ztrátou ve výši dvou miliónů korun a Nemocnice s poliklinikou v České Lípě (NsP Česká Lípa) vykázala desetimiliónovou ztrátu.

KNL přitom vloni provedla téměř 19 tisíc operací, hospitalizovala na svých 973 lůžkách 42 tisíc pacientů a ambulantně ošetřila 450 tisíc klientů. V českolipské nemocnici pak provedli více než šest tisíc operací a na svých 540 lůžkách léčili 19 tisíc pacientů. Ambulantní ošetření pak v nemocnici vyhledalo 313 tisíc lidí. Hospodaření nemocnic se se změnou právní formy například u liberecké nemocnice lepšilo vloni od poloviny roku velmi výrazně. Zatímco za první tři měsíce roku 2007 vytvářela nemocnice každý měsíc ztrátu ve výši 20 miliónů korun a dodavatelům dlužila i několik měsíců po splatnosti, po šesti měsících nového vedení už neměla po splatnosti téměř žádné faktury a každý měsíc byla v zisku téměř 20 miliónů korun.

Obě krajské nemocnice tvoří páteřní osu zdravotnické péče v Libereckém kraji.

Barbora Silná, Právo

Hospodaření nemocnic na Liberecku se zlepšilo
Ohodnoťte tento článek!