Přejít na obsah

Hospodaření nemocnic na Liberecku se zlepšilo

zpět
23.6.2008

V červenci uplyne rok od přeměny liberecké a českolipské nemocnice na akciové společnosti, jejichž stoprocentním vlastníkem je Liberecký kraj. V případě liberecké krajské nemocnice však do společnosti ještě letos vstoupí Město Liberec, kterému patří některé pozemky a budovy v areálu. Za to získá 17 procent akcií v Krajské nemocnici Liberec...

Ačkoli je transformace krajských nemocnic na obchodní společnosti mnohdy zpochybňována, oběma krajským nemocnicím v Libereckém kraji prospěla.

V červenci uplyne rok od přeměny liberecké a českolipské nemocnice na akciové společnosti, jejichž stoprocentním vlastníkem je Liberecký kraj. V případě liberecké krajské nemocnice však do společnosti ještě letos vstoupí Město Liberec, kterému patří některé pozemky a budovy v areálu. Za to získá 17 procent akcií v Krajské nemocnici Liberec.

Novinářům to ve středu na tiskové konferenci řekl radní pro zdravotnictví Libereckého kraje Jaroslav Krutský (ODS), podle kterého rada v úterý schválila výroční zprávy obou nemocnic. „Obě nemocnic už nemají faktury po době splatnosti, nedluží dodavatelům, kvalitně léčí a vytvářejí zisk,“ podotkl Krutský.

Hospodaření Krajské nemocnice Liberec (KNL) skončilo vloni ztrátou ve výši dvou miliónů korun a Nemocnice s poliklinikou v České Lípě (NsP Česká Lípa) vykázala desetimiliónovou ztrátu.

KNL přitom vloni provedla téměř 19 tisíc operací, hospitalizovala na svých 973 lůžkách 42 tisíc pacientů a ambulantně ošetřila 450 tisíc klientů. V českolipské nemocnici pak provedli více než šest tisíc operací a na svých 540 lůžkách léčili 19 tisíc pacientů. Ambulantní ošetření pak v nemocnici vyhledalo 313 tisíc lidí. Hospodaření nemocnic se se změnou právní formy například u liberecké nemocnice lepšilo vloni od poloviny roku velmi výrazně. Zatímco za první tři měsíce roku 2007 vytvářela nemocnice každý měsíc ztrátu ve výši 20 miliónů korun a dodavatelům dlužila i několik měsíců po splatnosti, po šesti měsících nového vedení už neměla po splatnosti téměř žádné faktury a každý měsíc byla v zisku téměř 20 miliónů korun.

Obě krajské nemocnice tvoří páteřní osu zdravotnické péče v Libereckém kraji.

Barbora Silná, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Hospodaření nemocnic na Liberecku se zlepšilo

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Hospodaření nemocnic na Liberecku se zlepšilo

Komentáře

další 3 komentáře
Jan Vlasák hospodaření  | 23. 06. 2008 16:56

13.platy zrušili již před lety a šetří se hlavně na počtu personálu,takže ti co zůstávají jsou natolik přetíženi,že za čas odejdou také.A navíc realita je asi trochu jiná,protože v České Lípě pan ředitel tvrdil zaměstnancům při jednáních o platech,že za první čtvrtletí má nemocnice 6 milionů dluhu,tak nevím,ale buď lhal tehdy nebo lže médiím.Ale dluhy nejspíš zalepí prodejem majetku.A.s.nefunguje dlouho a již se prodává lékárna,pozemky,ubytovna a další prodeje na sebe nenechají dlouho čekat.

Pavel Šíp Re:Neuplne udaje  | 23. 06. 2008 14:43

Nejspíš zrušili třináctý plat, jak už to v akciovkách bývá.

Jiri Wicherek Neuplne udaje  | 23. 06. 2008 14:27

Clanek dle meho soudu postrada udaj o vyvoji mzdovych nakladu, resp. vysi mezd zdravotniku v tech nemocnicich a pak udaj o vyvoji poctu tech zdravotniku v jednotlivych kategoriich. Doslo-li v obou skupinach udaju k narustu, pak nemocnicicm nelze, nez blahoprat, jinak...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné