Hospodaření skončilo bez finanční ztráty

Hospodaření Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi, která poskytuje služby občanům v regionu, skončilo v loňském roce beze ztráty. „Můžeme za to poděkovat mimořádné pomoci boleslavského okresního úřadu, který nám poskytl dotaci na provoz okolo 50 milionů korun,“ uvedl ředitel Klaudiánovy nemocnice Josef Langer. Dotace pomohla při dokončení chirurgického oddělení…

Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi nešla loni do mínusu, protože ji padesátimilionovou provozní dotací podpořil okresní úřad.

Mladoboleslavsko – Hospodaření Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi, která poskytuje služby občanům v regionu, skončilo v loňském roce beze ztráty. „Můžeme za to poděkovat mimořádné pomoci boleslavského okresního úřadu, který nám poskytl dotaci na provoz okolo 50 milionů korun,“ uvedl ředitel Klaudiánovy nemocnice Josef Langer. Dotace pomohla při dokončení chirurgického oddělení včetně přestěhování a nákupu nového nábytku. Společně s dalšími dotacemi od státu obdržela nemocnice přes 74 milionů korun. Z nich byly hrazeny i objednané činnosti jako provoz Rychlé záchranné služby. V nemocnici se nepodařilo na všech úsecích dosáhnout očekávanou a plánovanou efektivitu provozu. „Nedosáhli jsme jí všude, přestože jsme od poloviny roku učinili opatření a naše sdružení oslovilo více pacientů než kdy dříve,“ konstatoval Langer. Přesto nemocnice měla po odečtení nákladů od výnosů pozitivní hospodářský výsledek ve výši přes jeden milion korun. Náklady ve výši téměř 720 milionů stouply proti roku 1997 o 200 milionů korun. Nejsilnější zdravotnickou pojišťovnou zůstává Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (ZPŠ). „Tradičně dobrá spolupráce s ní v regionu posunula i vztah mezi nemocnicí a praktickými lékaři v zabezpečení péče o pacienty,“ zdůraznil Langer. Z téměř 564 milionů korun, které za své služby Klaudiánova nemocnice v roce 2000 obdržela od zdravotních pojišťoven, činil podíl ZPŠ téměř 356 milionů. Druhou v pořadí byla Všeobecná zdravotní pojišťovna s úhradou převyšující 193 milionů korun.

Foto MB:

Vzhled Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi, její vybavení a v ní poskytované služby i přes některými občany vyslovovanou kritiku oceňují i lidé mimo region. Její ředitel Josef Langer (na snímku v čele stolu v brýlích) si získal důvěru svých kolegů z jiných okresů a stal se místopředsedou Asociace českých a moravských nemocnic pro ekonomické záležitosti.

M. ŠIMEK

Kapacita Klaudiánovy nemocnice:

Celkový počet lůžek – 598

Interna – 110

Ušní, nosní, krční (ORL) – 24

Ženské oddělení – 75

Dětské oddělení – 73

Chirurgie – 84

ARO – 8

Ortopedie – 37

Urologie – 28

Infekční oddělení – 40

Kožní oddělení – 35

Neurologie – 24

Oční oddělení – 30

Plicní (TRN) – 31

Léčebny a sociální lůžka:

LDN Kosmonosy – 35 lůžek

LDN Mnichovo Hradiště – 65 lůžek

Sociální hospitalizace:

Kosmonosy – 25 lůžek

MICHAL ŠIMEK, Boleslavský deník, 4.7.2001

Ohodnoťte tento článek!