Hospodaření Uherskohradišťské nemocnice bude letos vyrovnané

Hospodaření Uherskohradišťské nemocnice skončí v letošním roce jako vyrovnané či v mírném zisku. Nemocnice jako jediná ze čtyř ve Zlínském kraji nemá výrazné ekonomické problémy, pouze ona loni hospodařila se ziskem, který činil milion korun.

Letos by mělo hospodaření nemocnice s miliardovým obratem skončit mezi nulou a pěti miliony korun, řekl dnes novinářům v Uherském Hradišti ředitel nemocnice Petr Sládek.

Přes vyrovnané hospodaření se také hradišťská nemocnice potýkala s nepříznivou úhradovou vyhláškou, která je podle ředitele jedna z nejhorších za posledních deset let. Nemocnice letos dostala od zdravotních pojišťoven o 71 milionů korun méně než loni.

Nemocnice proto musela revidovat smlouvy s dodavateli, kteří snížili ceny. „Povedlo se to také proto, že nemocnice není v dluzích a je považovaná za dobrého partnera. Také zaměstnanci se chovali velmi ekonomicky, spotřeba materiálů a léků poklesla,“ uvedl ředitel.

Podle chystané úhradové vyhlášky by situace v příštím roce měla být lepší. Nemocnice odhaduje, že by mohla hospodařit se ziskem až 50 milionů korun. Avšak asi o deset milionů korun zaplatí více za léky a materiál kvůli oslabené koruně. „Asi devadesát procent věcí nakupujeme v zahraničí,“ podotkl Sládek. O další peníze nemocnice přijde, pokud se zruší nemocniční poplatky, což podle různých variant může činit až více než 20 milionů korun.

Nemocnici v letošním roce přibylo pacientů. Lidé kladně reagují také na lékaře, kteří se do nemocnice vrátili poté, co byl odvolán bývalý ředitel Antonín Karásek. Krajští radní odvolali celé představenstvo nemocnice včetně Karáska letos v březnu. Důvodem byly podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Lubomíra Nečase (SPOZ) především odchody lékařů a velmi přísný režim. Sládek poté lékaře oslovil a nabídl jim návrat, většina z nich nabídku přijala. Nemocnice zaměstnává 1300 lidí, z toho 150 je lékařů.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!