Hospodářské komory jsou proti tomu, aby nemocenskou platily firmy

Okresní hospodářská komora v Prostějově nesouhlasí se záměrem vlády, aby v prvních 14 dnech nemoci vypláceli místo státu náhradu mzdy zaměstnavatelé. „Považujeme tuto změnu za nesystémovou, s tvrdým dopadem zejména na malé a střední podnikatele…

PRAHA – “ uvedla prostějovská komora. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach tvrdí, že proplácení náhrady mzdy za prvních 14 dní nemoci firmy nezruinuje.

Ministr počítá s tím, že odvody pojistného by zaměstnavatelům klesly ze současných 3,3 procenta na 1,5 procenta mzdy. „Při této sazbě by na tom 80 procent všech firem profitovalo,“ prohlásil ministr v úterý. Předseda Sdružení podnikatelů Bedřich Danda s tímto názorem nesouhlasí. „Je to nesmysl. Když je to tak výhodné, proč si stát vyplácení nemocenské neponechá,“ dotázal se Danda v reakci pro ČTK.

S přenesením povinnosti proplácet prvních 14 dní nemoci na zaměstnavatele počítá věcný návrh nového zákona o nemocenské, který vláda schválila před dvěma týdny. Od 15. dne pracovní neschopnosti by již nemocenské dávky vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení.

Nový systém by měl podle Škromacha motivovat firmy, aby hledaly způsoby, jak nemocnost snižovat. Prezident HK Jaromír Drábek míní, že pro malé podniky by zavedení tohoto opatření bylo likvidační.

Statistiky podle Drábka dokazují, že nemocnost se liší podle oborů. Především v těch nízkopříjmových je vyšší a právě ty by přijetím návrhu byly ještě více ohroženy. „Vládní návrh potápí především malé firmy a podniky v oborech jako textil, obchod, cestovní ruch. Výhodným by naopak byl například pro bankovní sektor či automobilový průmysl, kde je nemocnost výrazně nižší,“ dodal.

Součástí věcného záměru je také výše vyplácených náhrad. Kabinet se zatím shodl na tom, aby dávky byly první tři dny nemoci vypláceny v rozpětí od 25 do 35 procent z 60 až 70 procent průměrného příjmu. Rozpětí závisí na tom, zda se bude nemocenská vyplácet za pracovní nebo kalendářní dny. Paragrafové znění zákona má Škromach předložit v září.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!