Hovorka odmítavý postoj k reformě ještě zváží

Titulní obrázek

Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka ještě zváží svůj odmítavý postoj k vládnímu návrhu reformy veřejných financí. Definitivně se chce rozhodnout až v úterý po jednání poslaneckého klubu své strany. Uvažoval i o možnosti, že by při rozhodujícím hlasování opustil jednací sál, aby neposílil řady opozice a naopak snížil počet hlasů nutných pro schválení reformy, což dříve odmítal…

Praha – Hovorka to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

„Budu o té věci ještě jednat s panem předsedou (KDU-ČSL Jiřím) Čunkem a budeme o tom jednat na poslaneckém klubu. Já se poté rozhodnu,“ uvedl Hovorka. Změna jeho postoje prý bude záležet i na tom, zda také ODS bude ještě ochotna „k nějakému jednání“. Své požadavky ale nechtěl nyní prozradit.

Poslanec již dříve označil za nepřijatelné to, že se koalice nedokázala dohodnout na osvobození dětí od poplatků u lékaře. S poukazem na pasáž listiny základních práv a svobod, podle níž mají občané nárok na bezplatnou zdravotní péči za podmínek stanovených zákonem, se Hovorka domnívá, že „tento krok může být protiústavní“.

„Je to jeden z důvodů, proč proto nemůžu hlasovat,“ uvedl poslanec. K ohlášené ústavní stížnosti, kterou chystá opozice, se ale připojit nehodlá. Zvláště pokud by ministerstvo zdravotnictví předložilo kvalifikovanou analýzu, že se o kolizi s ústavou nejedná.

Kompromisní návrh, na kterém se dohodli lídři koalice, počítá s tím, že budou poplatky u lékaře platit všechny děti. Kompenzovat by to ale měla daňová sleva na dítě, která by měla činit 240 korun ročně, což odpovídá osmi návštěvám lékaře. Podle předsedkyně klubu KDU-ČSL Michaely Šojdrové je řešení sporu o poplatky u lékaře pomocí zvýšení daňové slevy na děti přijatelné, jen Hovorka to ale označil za nedostatečné. Hovorkovi vadí také snaha o úpravu kategorizace léčiv v rámci reformního balíku. Podle poslance ale s vládní reformou nesouvisí.

Hovorka připustil, že by porušil koaliční smlouvu, pokud by návrh reformy aktivně nepodpořil. Názor místopředsedy ODS Pavla Béma, podle kterého by se v takovém případě měl vzdát poslaneckého mandátu, však nesdílí. Odvolal se na slib poslance. „Nevidím důvod, proč bych měl rezignovat na svůj mandát, protože jsem nezpůsobil žádný trestný čin,“ dodal.

Dolní komora by měla reformu schvalovat v úterý. Vládní strany – ODS, lidovci a zelení – mají ve dvousetčlenné dolní komoře dohromady 100 vlastních hlasů.

Pokud by Hovorka hlasoval proti reformě, potřebovala by koalice hlasy všech svých zbývajících poslanců a dvou bývalých sociálních demokratů Miloše Melčáka a Michala Pohanky. V případě Hovorkova odchodu z hlasování by vládě stačil hlas jen jednoho z nich. Podpořit reformu dnes slíbili i poslanci ODS kolem exministra financí Vlastimila Tlustého. Na poslední chvíli se s premiérem dohodli na výši slev na dani v roce 2009.

ČTK

Hovorka odmítavý postoj k reformě ještě zváží
Ohodnoťte tento článek!