Přejít na obsah

Hovorka odmítavý postoj k reformě ještě zváží

zpět
20.8.2007

Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka ještě zváží svůj odmítavý postoj k vládnímu návrhu reformy veřejných financí. Definitivně se chce rozhodnout až v úterý po jednání poslaneckého klubu své strany. Uvažoval i o možnosti, že by při rozhodujícím hlasování opustil jednací sál, aby neposílil řady opozice a naopak snížil počet hlasů nutných pro schválení reformy, což dříve odmítal...

Praha - Hovorka to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

„Budu o té věci ještě jednat s panem předsedou (KDU-ČSL Jiřím) Čunkem a budeme o tom jednat na poslaneckém klubu. Já se poté rozhodnu,“ uvedl Hovorka. Změna jeho postoje prý bude záležet i na tom, zda také ODS bude ještě ochotna „k nějakému jednání“. Své požadavky ale nechtěl nyní prozradit.

Poslanec již dříve označil za nepřijatelné to, že se koalice nedokázala dohodnout na osvobození dětí od poplatků u lékaře. S poukazem na pasáž listiny základních práv a svobod, podle níž mají občané nárok na bezplatnou zdravotní péči za podmínek stanovených zákonem, se Hovorka domnívá, že „tento krok může být protiústavní“.

„Je to jeden z důvodů, proč proto nemůžu hlasovat,“ uvedl poslanec. K ohlášené ústavní stížnosti, kterou chystá opozice, se ale připojit nehodlá. Zvláště pokud by ministerstvo zdravotnictví předložilo kvalifikovanou analýzu, že se o kolizi s ústavou nejedná.

Kompromisní návrh, na kterém se dohodli lídři koalice, počítá s tím, že budou poplatky u lékaře platit všechny děti. Kompenzovat by to ale měla daňová sleva na dítě, která by měla činit 240 korun ročně, což odpovídá osmi návštěvám lékaře. Podle předsedkyně klubu KDU-ČSL Michaely Šojdrové je řešení sporu o poplatky u lékaře pomocí zvýšení daňové slevy na děti přijatelné, jen Hovorka to ale označil za nedostatečné. Hovorkovi vadí také snaha o úpravu kategorizace léčiv v rámci reformního balíku. Podle poslance ale s vládní reformou nesouvisí.

Hovorka připustil, že by porušil koaliční smlouvu, pokud by návrh reformy aktivně nepodpořil. Názor místopředsedy ODS Pavla Béma, podle kterého by se v takovém případě měl vzdát poslaneckého mandátu, však nesdílí. Odvolal se na slib poslance. „Nevidím důvod, proč bych měl rezignovat na svůj mandát, protože jsem nezpůsobil žádný trestný čin,“ dodal.

Dolní komora by měla reformu schvalovat v úterý. Vládní strany - ODS, lidovci a zelení - mají ve dvousetčlenné dolní komoře dohromady 100 vlastních hlasů.

Pokud by Hovorka hlasoval proti reformě, potřebovala by koalice hlasy všech svých zbývajících poslanců a dvou bývalých sociálních demokratů Miloše Melčáka a Michala Pohanky. V případě Hovorkova odchodu z hlasování by vládě stačil hlas jen jednoho z nich. Podpořit reformu dnes slíbili i poslanci ODS kolem exministra financí Vlastimila Tlustého. Na poslední chvíli se s premiérem dohodli na výši slev na dani v roce 2009.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Hovorka odmítavý postoj k reformě ještě zváží

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Hovorka odmítavý postoj k reformě ještě zváží

Komentáře

dalších 7 komentářů
skeptik hovorka si spletl klub  | 21. 08. 2007 08:10

tento pán opravdu škodí tomu zbytku, který k českých křesťanských stran zbyl. jeho argumenty postrádají elementární logiku, navíc přesně kopírují proklamace drátha a paroubka. přesun do oranžového či rudého dresu by byl férovým krokem.

Komu vyhovuje Bezvládí  | 20. 08. 2007 17:06

Pojištěnci platí nejenom pojištění, ale i daně, spotřební daně ze kterých se pořád v ČR asi z 91 % veřejných financí všechno ve zdravotnictví financuje. I důchodce má spotřebu a podílí se na příjmu.A stále je mu vytýkáno , že neplatí, má vše bezplatné,a rozkrádá se mu to před očima. A to chcete do toho pořád lít peníze ? Kdo vám něco garantuje pojiš´tovna, stát ?Bezvládí ?

Milan Šilhan Mýliti se se stranou ( politickou )......  | 20. 08. 2007 15:19

Poslanec Ing.Hovorka je dnes všelijak tvrdě tlačen ( žertovné, že právě J.Čunkem ) k podpoře "finanční reformy", k níž je záludně přilepena i reforma zdravotní ( již bez spočítané finanční reformy ). Hovorka to má naopak jako ekonom spočítáno a podivuje se také tomu, že liberál Julínek zřizuje dva speciální centralní úřady ( pro pojištění a pro ceny ), když v podstatě jde o "rezortní úřady uvnitř ministerstva", za které nese přímou odpovědnost ministr ( nikoliv super jmenovaný ředitel ). Julínek odstěhuje ministerské odborníky do nových úřadů a předvádí, co lidí a peněz na MZ ušetřil. Jenže, Úřad pro pojišťovny budou platit místo státního rozpočtu pojištěnci. A to navíc za situace, kdy mandatorní ropzpočtové výdaje pro "státní pojištěnce" zkrátila Kalouskova reforma o 8 miliard. I když se dětské třicetikoruny budou nějak daňově kompenzovat, stále je to zásah do fondů zdravotního pojištění. Peněz bude podstatně méně ( absolutně i relaivně než dříve ). Všechny tyto vymoženosti vydávané za liberální průhlednosti se v prvé řadě podepíšou nikoliv na dodavatelské sféře, ale na pacientech a lékařích. Byl bych proto rád, kdyby mně někdo Julínkovu pravicovost vysvětlil. Pro poslance Hovorku jsou Julínkovy kroky "nedemokratické". Záleží na něm, jestli přijme "stranickou pravdu", nebo zůstane "pomýleným" a bude po zásluze odsouzen.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné