Přejít na obsah

Hra o zlaté jablko

zpět
2.9.2010
stetoskop, klávesnice, počítač
zvětšitstetoskop, klávesnice, počítačZdroj: sensingarchitecture.com

stetoskop, klávesnice, počítač | Zdroj: sensingarchitecture.com

 

VZP propaguje elektronické knížky všemi způsoby. Jak jsou využívány, ovšem neví, nebo nechce říct.

Nová správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny ještě ani nevznikla. Z mediálních prezentací to však působí, jako by svatba mezi pojišťovnou a jejím dodavatelem elektronických zdravotních knížek, společností IZIP, už byla hotovou věcí. Radní přitom musejí akci, jež může pojištěnce přijít na stovky milionů korun, posvětit. (Viz Ekonom č. 30/2010.)

Námluvy našly odezvu u náměstka ministra zdravotnictví Jiřího Schlangra, který v minulé správní radě dohlížel na IT oblast. Nechal se slyšet, že základem elektronizace zdravotnictví má být systém VZP a IZIP.

Ministr Leoš Heger se však až tak vehementně za IZIP nestaví. »Musí se prozkoumat, jak moc je knížka užitečná, jak moc se využívá, jaký má potenciál zabránit duplicitám. Až pokud se přínos potvrdí, je investice na místě. Vzhledem k tomu, že VZP je monopolním zákazníkem IZIP, má navíc velmi příznivou pozici na vyjednávání o ceně,« zdůrazňuje ministr.

Knížka není příliš populární ani mezi ostatními zdravotními pojišťovnami. Ještě než VZP loni společnosti IZIP obnovila exkluzivitu, mohly se do systému připojovat i její konkurentky.

IZIP v té době vyjednával i se Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra, ovšem neúspěšně. »Jejich podmínky byly absurdní, finančně zrůdné. Ani teď nechceme IZIP využívat. Je extrémně drahý a nemá ohlas mezi ambulancemi. Vyvinuli jsme vlastní produkt - Kartu života,« zdůrazňuje ředitel pojišťovny Jaromír Gajdáček.

Kdo s IZIP pracuje

Pokud má elektronická zdravotní knížka (EZK) posloužit k úsporám ve zdravotnictví, je nutné, aby s ní komunikovali především zdravotníci. Týdeník Ekonom se tedy pokoušel zjistit, jak moc ji lékaři využívají.

IZIP nedávno oslavil dvoumiliontou ovečku. »V průběhu letošního roku se služba EZK velmi dynamicky rozvíjela. Oproti konci roku 2009 ji nyní má o 60 procent víc uživatelů. Zapojena je také třetina ze všech zdravotnických pracovníků a polovina tuzemských nemocnic,« říká Jiří Pašek, ředitel společnosti IZIP.

Mnohem důležitější než absolutní počty klientů a registrovaných lékařů jsou ale údaje o tom, jak často lékaři do knížek zapisují a jak často si v záznamech čtou. Jenom tak se dá totiž zabránit duplicitám ve vyšetřeních, odhalit lékové interakce či rychleji diagnostikovat.

Jak se ale zdá, lékaři příliš nadšeni z IZIP nejsou. »Nemám s ním žádnou osobní zkušenost. Nesouhlasím totiž s tím, aby tato data volně kolovala na internetu. Ani ve svém okolí neznám žádného ambulantního specialistu, který by byl zapojen a do knížek data vkládal,« zdůrazňuje Zorjan Jojko, místopředseda Sdružení ambulantních specialistů. To přitom elektronizaci zdravotních záznamů podporuje, raději ale například formou čipové karty.

Dvojí dokumentace, žádná chuť

Týdeník Ekonom se tedy ptal VZP, jestli si dělala průzkum mezi lékaři, jak hodnotí přínos IZIP. Tiskové oddělení pojišťovny však provedlo zajímavou slovní ekvilibristiku, když se rozhovořilo o tom, jak v průzkumu lékaři kladně ocenili přínos jiného programu, a to hodnocení kvality péče Akord.

Jenže zdroje týdeníku Ekonom, jež měly možnost se s výsledky průzkumu seznámit, tvrdí, že IZIP zaznamenal jasné fiasko.

»Služba EZK bude fungovat komplexně v situaci, kdy bude zaregistrována většina zdravotnických pracovníků,« připustil jisté rozpaky mluvčí VZP Jiří Rod. Dodal, že v systému je nyní celkem patnáct milionů záznamů vložených lékaři (a další blíže nespecifikované stovky milionů zdravotnických záznamů).

Číslo zní impozantně, ale jen do momentu, než si uvědomíme, že každý Čech v průměru navštíví lékaře patnáctkrát ročně. To by mělo třeba při milionu klientů vynést patnáct milionů záznamů za rok, nikoli za osm let existence.

»Problém je také v tom, že informace se musejí do knížek ťukat zvlášť. Jde vlastně o vedení dvojí dokumentace, což je časově náročné,« dodává Jojko. Někteří lékaři proto nemají chuť se knížkami zabývat.

To potvrzují i zkušenosti dodavatelů medicínských softwarů. Například společnosti CompuGroup, která má dle svých slov mezi praktickými lékaři, zubaři a ambulantními specialisty jedenáct tisíc klientů, což jsou tři pětiny trhu. »K našemu softwaru nabízíme zdarma modul na zapisování do elektronických knížek. Vyzvedla si jej desetina našich klientů, tedy kolem tisícovky lékařů. V nabídce máme i modul na čtení elektronických knížek. Ten už zadarmo není. Koupili si jej čtyři klienti,« vypočítává Vladimír Junger, jednatel společnosti CompuGroup Medical.

VZP se odpovědi na dotaz, jestli sleduje, jak lékaři záznamy čtou, vyhnula větou: »Využívání systému IZIP dynamicky roste, měsíčně se objem zdravotních záznamů zdvojnásobuje.«

Celý článek si můžete přečíst na serveru týdeníku Ekonom nebo ZDE.


Komentovat článek: Hra o zlaté jablko

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Hra o zlaté jablko

Komentáře

dalších 6 komentářů
filip úsměvné  | 5. 09. 2010 16:38

Platit za neužívaný serv je legrační až kriminální. Systém jako je IZIP je například na prohlížeči google atd. Hoši kolem IZIpu nevymysleli nic nového. Jsou to IT amatéři a profesionální tuneláři.validnost informací O atd. atd. V prostředí předražených a nekvalitních služeb v naší republice za IT technologie je to další tunel peněz. Alternativa IZIpu dnes proveditelná bez dalších nákladů a běhání a přesvědčování důchodců. pacient dostane při propuštění svoji zprávu s obrazovou dokumentací či videem operace na vlastním nosiči ( CD room, UBS atd). Při plánované návštěvě lékaře si jej přinese a ukáže lékaři co je potřeba.Jeho data během hospitalizace zůstávají v nemocnici.Při akutním postižení,které se stává z 90 % v místě bydliště či pracoviště má data regionální nemocnice ihned k nahlednutí, doplní si je později o data od OL - mnoholetou praxí ověřený fak.V případě výjmečného superakutního příjmu mimo rajon jsou předchozí data na začátku léčby nepodstatná a během několika dalších hodin je může poslat raj.špitál.Co je potřeba. V každé nemocnici zaintersovat jednu administrativní sílu ,která umí s PC a nemocnice musí mít funkční NIS. Sám jsem to kdysi zkoušel v praxi a šlo to bez problémů. Tenkrát ale OL neměli často výkonné PC s prohlížečem obrázků v různých formátech ( 12 let dozadu).Odpadají finance za předražené softwary pro zabezpeční, neplatíte zbytečně za nekvalitní internet, mizí otravná,drahá firma IZIP a za svoji dokumentaci odpovídá vlastník to jest pacient.Za ušetřené peníze 500 milionů pojišťovna zaplatí skutečnou práci lékařů a ne paušály. Možná by nemusel ministr krátit platy lékařům. No vlastně hochům kolem IZIPu ano.

Helena několik vad izipu  | 4. 09. 2010 19:22

K izip, zapisovala jsem od r. 2007 tak, že jsem odesílala záznamy přímo ze svého software. Ale izp má několikeré mouchy. Jednou zapsaná trvalá medikace nejde přemazat, musí se někam TELEFONOVAT a to na svoje náklady. Diagnosy nejdou zapsat slovy, jen číselným kodem a navíc za zápis se platí 2 Kč. Pak se přestalo platit úplně, tak jsem to vzdala, pak se vše umrtvilo a najednou obcházejí agresivní náhončí lidi po domech a úporně vyžadují, aby se lidi registrovali. Logo izipu, které jsme svoho času lidem nalepili na průkazky vzp při výměnách průkazek spláchla, tak placení náhončí tlačí do nové registrace a zaregistrované lidi. Když jsem izip svého času - v r. 2007 připomínkovala, do letoška se nic nevyřešilo, jen to pořád někdo používá jako vítaný zdroj příjmů. V této podobě to není nic jiného než dojná kráva.

Jar Jar Binks Smysluplnost.  | 3. 09. 2010 09:22

Nikde jsem zatím nezjistil, jak je IZIP využíván. Odpovědi, jak v něm přibývají data nic neříkají. Kardinální otázka zní - čím je tedy IZIP přínosný pro nás všechny? Zatím je jen odpověď: - zdroj peněz pro Cabrnochy a spol...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné