Hra o zlaté jablko

stetoskop, klávesnice, počítač

VZP propaguje elektronické knížky všemi způsoby. Jak jsou využívány, ovšem neví, nebo nechce říct.

Nová správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny ještě ani nevznikla. Z mediálních prezentací to však působí, jako by svatba mezi pojišťovnou a jejím dodavatelem elektronických zdravotních knížek, společností IZIP, už byla hotovou věcí. Radní přitom musejí akci, jež může pojištěnce přijít na stovky milionů korun, posvětit. (Viz Ekonom č. 30/2010.)

Námluvy našly odezvu u náměstka ministra zdravotnictví Jiřího Schlangra, který v minulé správní radě dohlížel na IT oblast. Nechal se slyšet, že základem elektronizace zdravotnictví má být systém VZP a IZIP.

Ministr Leoš Heger se však až tak vehementně za IZIP nestaví. »Musí se prozkoumat, jak moc je knížka užitečná, jak moc se využívá, jaký má potenciál zabránit duplicitám. Až pokud se přínos potvrdí, je investice na místě. Vzhledem k tomu, že VZP je monopolním zákazníkem IZIP, má navíc velmi příznivou pozici na vyjednávání o ceně,« zdůrazňuje ministr.

Knížka není příliš populární ani mezi ostatními zdravotními pojišťovnami. Ještě než VZP loni společnosti IZIP obnovila exkluzivitu, mohly se do systému připojovat i její konkurentky.

IZIP v té době vyjednával i se Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra, ovšem neúspěšně. »Jejich podmínky byly absurdní, finančně zrůdné. Ani teď nechceme IZIP využívat. Je extrémně drahý a nemá ohlas mezi ambulancemi. Vyvinuli jsme vlastní produkt – Kartu života,« zdůrazňuje ředitel pojišťovny Jaromír Gajdáček.

Kdo s IZIP pracuje

Pokud má elektronická zdravotní knížka (EZK) posloužit k úsporám ve zdravotnictví, je nutné, aby s ní komunikovali především zdravotníci. Týdeník Ekonom se tedy pokoušel zjistit, jak moc ji lékaři využívají.

IZIP nedávno oslavil dvoumiliontou ovečku. »V průběhu letošního roku se služba EZK velmi dynamicky rozvíjela. Oproti konci roku 2009 ji nyní má o 60 procent víc uživatelů. Zapojena je také třetina ze všech zdravotnických pracovníků a polovina tuzemských nemocnic,« říká Jiří Pašek, ředitel společnosti IZIP.

Mnohem důležitější než absolutní počty klientů a registrovaných lékařů jsou ale údaje o tom, jak často lékaři do knížek zapisují a jak často si v záznamech čtou. Jenom tak se dá totiž zabránit duplicitám ve vyšetřeních, odhalit lékové interakce či rychleji diagnostikovat.

Jak se ale zdá, lékaři příliš nadšeni z IZIP nejsou. »Nemám s ním žádnou osobní zkušenost. Nesouhlasím totiž s tím, aby tato data volně kolovala na internetu. Ani ve svém okolí neznám žádného ambulantního specialistu, který by byl zapojen a do knížek data vkládal,« zdůrazňuje Zorjan Jojko, místopředseda Sdružení ambulantních specialistů. To přitom elektronizaci zdravotních záznamů podporuje, raději ale například formou čipové karty.

Dvojí dokumentace, žádná chuť

Týdeník Ekonom se tedy ptal VZP, jestli si dělala průzkum mezi lékaři, jak hodnotí přínos IZIP. Tiskové oddělení pojišťovny však provedlo zajímavou slovní ekvilibristiku, když se rozhovořilo o tom, jak v průzkumu lékaři kladně ocenili přínos jiného programu, a to hodnocení kvality péče Akord.

Jenže zdroje týdeníku Ekonom, jež měly možnost se s výsledky průzkumu seznámit, tvrdí, že IZIP zaznamenal jasné fiasko.

»Služba EZK bude fungovat komplexně v situaci, kdy bude zaregistrována většina zdravotnických pracovníků,« připustil jisté rozpaky mluvčí VZP Jiří Rod. Dodal, že v systému je nyní celkem patnáct milionů záznamů vložených lékaři (a další blíže nespecifikované stovky milionů zdravotnických záznamů).

Číslo zní impozantně, ale jen do momentu, než si uvědomíme, že každý Čech v průměru navštíví lékaře patnáctkrát ročně. To by mělo třeba při milionu klientů vynést patnáct milionů záznamů za rok, nikoli za osm let existence.

»Problém je také v tom, že informace se musejí do knížek ťukat zvlášť. Jde vlastně o vedení dvojí dokumentace, což je časově náročné,« dodává Jojko. Někteří lékaři proto nemají chuť se knížkami zabývat.

To potvrzují i zkušenosti dodavatelů medicínských softwarů. Například společnosti CompuGroup, která má dle svých slov mezi praktickými lékaři, zubaři a ambulantními specialisty jedenáct tisíc klientů, což jsou tři pětiny trhu. »K našemu softwaru nabízíme zdarma modul na zapisování do elektronických knížek. Vyzvedla si jej desetina našich klientů, tedy kolem tisícovky lékařů. V nabídce máme i modul na čtení elektronických knížek. Ten už zadarmo není. Koupili si jej čtyři klienti,« vypočítává Vladimír Junger, jednatel společnosti CompuGroup Medical.

VZP se odpovědi na dotaz, jestli sleduje, jak lékaři záznamy čtou, vyhnula větou: »Využívání systému IZIP dynamicky roste, měsíčně se objem zdravotních záznamů zdvojnásobuje.«

Celý článek si můžete přečíst na serveru týdeníku Ekonom nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!