Hračky se zvukovými efekty mohou poškodit sluch

Titulní obrázek

Některé hračky se zvukovými efekty mohou způsobit trvalé poškození sluchu dítěte, pokud jsou používány příliš blízko ucha. Poukazují na to výsledky britské studie, která sledovala hladinu hluku patnácti nejužívanějších hraček. Testy ukázaly, že přípustné normy překročila více než polovina z nich…

Některé hračky se zvukovými efekty mohou způsobit trvalé poškození sluchu dítěte, pokud jsou používány příliš blízko ucha. Poukazují na to výsledky studie výzkumníků z britského Ear Institute se sídlem v Londýně. Informaci přinesl server www.deafnessresearch.org.uk.

Autoři studie testovali hladinu hluku 15 oblíbených hraček pro děti ve věku od 3 měsíců do 15 let. Doporučená maximální hladina hluku hraček je přitom 85 decibelů.

Testy ukázaly, že osm z patnácti sledovaných hraček vydávaly hluk v průměru od 81 do 105 decibelů v případě, že byly od testovacího mikrofonu vzdáleny 25 centimetrů, což je zhruba délka dětské paže.

Jestliže byly od mikrofonu vzdáleny pouze 2.5 centimetrů, zvedla se průměrná hladina hluku těchto hraček na 84 až 115 decibelů.

Nejhůře dopadly v testu atrapy zbraní, které na délku dětské paže vydávají hluk v rozsahu 120 až 140 decibelů. V případě, že je dítě drží v těsné blízkosti ucha, až 120 do 140 decibelů. Hluk překračující hladinu 140 decibelů může přitom způsobit okamžité poškození sluchu.

„Ukázalo se, že většina hraček, které vydávají hluk, mohou poškodit sluch dětí,“ varuje Dr. Brad Backus, autor výzkumného projektu. Upozorňuje, že děti by tyto hračky měly držet v bezpečné vzdálenosti od uší a rozhodně by si neměly s nimi hrát déle než hodinu denně.

Jakou hladinu hluku produkují různé typy hraček, které jsou vzdálené na 25 cm ucha? Hodnoty jsou uvedeny v decibelech

Mluvící hračky pro velmi malé děti – 97.1


Hrací kolotoč – 100.6


Letadlo – hračka – 106.0


Pískací hračky – 108.9


Chrastítko-kousátko 109.9


Elektronický hrací automat – 118.8


Bubínek – 125.1


Elektronický megafon – 132.6


Pistole – 150.5

Autor studie: britské Ministerstvo obchodu a průmyslu

originál textu najdete: ZDE

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY:

www.deafnessresearch.org.uk

Ear institute

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Hračky se zvukovými efekty mohou poškodit sluch
Ohodnoťte tento článek!