Hradby VZP narušeny

Lékař se vzbouřil proti Všeobecné zdravotní pojišťovně a zvítězil u soudu. Historicky první vyhraný proces související se špatnou platební morálkou pojišťovny by mohl přimět další lékaře k podobné akci…

Ind Masrúr Ali vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy a jako lékař působí v Česku od roku 1980. V Žatci před časem zřídil soukromou plicní ordinaci. Klientela se mu slibně rozrůstala, podařilo se mu přilákat několik tisíc pacientů.

Stejně jako naprostá většina privátních lékařů se potýkal s tím, že Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) platila pozdě. Trpělivost došla ve chvíli, kdy mu VZP opakovaně, a podle jeho názoru neoprávněně, krátila a zadržovala úhrady za poskytování zdravotní péče a vyplácela méně peněz.

„Stěžoval jsem si na pobočce v Lounech i na ústředí VZP, později také na dozorčí a správní radě pojišťovny. Chtěl jsem si sjednat schůzku i s ředitelkou VZP Musílkovou, nikdo však se mnou nekomunikoval,“ tvrdí plicní lékař Ali.

Doktor se rozhodl pro nátlakovou akci. Dva chronicky nemocné pacienty poslal s jejich souhlasem sanitkou loni v březnu na lounskou pobočku pojišťovny; měli se zeptat, jak je má Ali léčit, když na to nedostává prostředky. VZP mu místo odpovědi vypověděla “ za neprofesionální přístup“ smlouvu.

Hrdina, nebo lhář?

Lékař si stál za svým a rozhodl se pojišťovnu žalovat. V prvním sporu požadoval po pojišťovně 177 tisíc korun za zkrácení výplat, v druhém se soudil za neoprávněné vypovězení smlouvy.

Během doby, kdy se případem zabývala justice, léčil pacienty VZP ze svého. Vzal si dokonce téměř milionový úvěr. První při prohrál, vypovězení smlouvy však soud skutečně uznal za neoprávněné. Pojišťovna mu za třináct měsíců, kdy léčbu nemocných hradil ze své kapsy, vyplatí 1,2 milionu korun.

„Rozhodnutí soudu respektujeme. Vypovězení smlouvy ale bylo neoprávněné pouze kvůli formálním nedostatkům. Měli jsme doktora Aliho nejprve upozornit a smlouvu vypovědět až při dalším podobném pochybení,“ tvrdí Václav Říha, ředitel lounské pobočky pojišťovny.

Tiskový mluvčí VZP Jiří Suttner se ke sporu s žateckým lékařem vyjadřuje ještě ostřeji. Na žádné problémy v komunikaci si prý stěžovat nemůže: “ Co předvádí doktor Ali, je ukázka nemorálnosti. Když odmítl ošetřit pacienty, nezachoval se eticky. To, co říká, není ani nepravda, to jsou vyložené lži.“

Exemplární případ

Historicky vůbec první podobný vyhraný proces by za určitých okolností mohl inspirovat další doktory.

„Principiálně bych uvítal, aby podobných vyhraných pří bylo víc, systém by se musel zprůhlednit. VZP jako většinová pojišťovna má velkou vadu, uplatňuje své mocenské postavení a to je pro lékaře nerovný boj,“ říká Pavel Neugebauer z Aliance ambulantních lékařů.

Případ doktora Aliho by podle něj mohl povzbudit další „bílé pláště“, i když zřejmě nepůjde o vysoké počty. Značná část doktorů je totiž na VZP existenčně závislá.

„Pojišťovna uplatňuje různé regulace a většina lidí se po jejich důvodu vůbec nepídí. Raději na to přistoupí, než aby šli do sporu,“ uvádí.

VZP se návalu žalob od lékařů, kteří dostávají peníze se zpožděním, neobává. „Lékaři nás nežalují. Vědí, že by to nic nepřineslo. Máme nejnákladnější a nejstarší pojištěnce, což musí mít vliv na finanční toky. Platíme hned, jak je to možné,“ vysvětluje mluvčí Suttner.

Podobná žaloba jako od Aliho hrozila VZP jen jednou. Ambulantní lékaři chtěli prostřednictvím soudního procesu přimět ministerstvo zdravotnictví, aby se platbami zabývalo; nakonec však od sporu upustili. Doktor Ali je s rozsudkem spokojen. Nemyslí si ale, že jej budou další lékaři následovat.

„Jak znám českou povahu, i když nechci urazit, lidé se budou bát ozvat a ukázat na to, co je špatně,“ říká. Jeho hněv směřuje nikoli proti ústředí pojišťovny, ale proti její lounské pobočce.

„Měl jsem doplatit na to, že jsem poukazoval na korupci a nepořádek, který tam panuje,“ prohlašuje Ali.

Jako příklad uvádí, že někteří lékaři si otevírají ordinace v oborech, v nichž nemají praxi ani atestaci. Mluvčí VZP Suttner je i v této věci nesmlouvavý.

O žádné korupci neví: Pokud doktor Ali o něčem slyšel, měl podle něj podat obratem trestní oznámení.

Lenka Kabeláčová, Týden

Ohodnoťte tento článek!