Hradecká nemocnice je od dneška až na několik míst nekuřácká

kouření, cigarety, zákaz kouření,

Kromě několika vyhrazených míst pro kuřáky platí od dneška v areálu Fakultní nemocnice v Hradci Králové zákaz kouření. Hradecká nemocnice omezením kouření chce pomoci kuřákům zbavit se jejich závislosti. ČTK to řekl lékařský náměstek ředitele hradecké nemocnice Jaroslav Malý.

Nemocnice záměr zakázat kouření oznámila loni na podzim, letos na začátku roku vybudovala místa pro kuřáky a spustila informační kampaň. „Mám pocit, že to lidem příliš nevadí a když to odhadnu, tak 95 procent lidí chodí kouřit tam, kam má a těch zbývajících pět procent lidí ještě přesvědčíme,“ řekl Malý. Nemocnice podle něj nebude za porušení zákazu zatím užívat sankce.

Fakultní nemocnice na konci loňského roku otevřela poradnu pro odvykání kouření. „Zájemců o služby poradny máme docela dost, je plná až do června. Problém je zatím s tím, že má zatím relativně krátkou provozní dobu a my jednáme o možnostech jejího prodloužení,“ řekl Malý.

Poradnou už prošly desítky zaměstnanců nemocnice. Podle ankety provedené nemocnicí kouří zhruba třetina z téměř pěti tisíc zaměstnanců zdravotnického zařízení. „Z výsledků vyplývá, že méně kouří lékaři a vysokoškoláci, nejvíce kouří sanitáři a zaměstnanci na pomocných pozicích,“ poznamenal Malý.

V hradecké fakultní nemocnici ještě loni kouřili zaměstnanci i pacienti bez omezení, například přímo u vstupů do některých pavilonů či u stánků s občerstvením. Zákaz kouření platí například v Oblastní nemocnici v Náchodě. V rychnovské nemocnici, která pod ní spadá, je kouření možné pouze na vyhrazených místech. Loni v říjnu omezila kouření v areálu například i nemocnice v Krnově na Bruntálsku.

Ohodnoťte tento článek!