Hradeckému kraji se nepovedlo zahájit opravy nemocnice Náchod

*lékař, pacientka, pokoj, nemocnice, stetoskop

Královéhradeckému kraji se za poslední čtyři roky nepodařilo zahájit přestavbu Oblastní nemocnice v Náchodě za 1,3 miliardy korun, kterou koalice tvořená ČSSD a KSČM označila za svou prioritu. Desítky milionů korun kraj investoval také do svých sociálních zařízení.

Hradecký kraj letos v červnu vyhlásil tendr na stavební firmu na přestavbu nemocnice Náchod již potřetí, předchozí dvě soutěže z různých důvodů zrušil. I třetí soutěž nabírá zpoždění. Kraj původně oznámil, že obálky bude otevírat 22. srpna, termín však posunul kvůli dotazům uchazečů k dokumentaci na 5. září. Vítězná firma by podle zadávacích podmínek měla nemocnici postavit za maximálně 33 měsíců.

Hejtmanství původně plánovalo začít stavět v roce 2012, stavba měla být hotová do poloviny roku 2015. Zásadní zdržení nastalo poté, co kraj v květnu 2013 zrušil přes rok trvající tendr na stavební firmu a vzdal se evropské dotace 400 milionů korun. Druhý tendr kraj vypsal v červenci 2015. Po 16 odkladech termínu jej nakonec letos v únoru kvůli nekvalitně zpracované dokumentaci zrušil.

Radní pro oblast investic Josef Dvořák (ČSSD) uvedl, že modernizace náchodské nemocnice je nadále prioritou. „My jsme od začátku připraveni stavět, máme proto i zajištěné finance. Bohužel jsme byli nuceni soutěž z objektivních důvodů, které uznal i antimonopolní úřad, zrušit a vypsat novou zakázku,“ uvedl Dvořák.

Odklad rekonstrukce náchodské nemocnice kritizují opoziční zastupitelé, například zastupitel Vladimír Derner (KDU-ČSL) uvedl, že vedení kraje tuto klíčovou investici naprosto nezvládlo. „Po více než čtyřech letech jsme opět tam, kde byl kraj už v březnu 2012. Nepohnout se za čtyři roky ani o krok dále už nemůže být jen věcí smůly či komplikovaných zákonů, ale i způsobu práce,“ uvedl Derner.

Významnou změnou v oblasti zdravotnictví bylo v roce 2013 sloučení Oblastní nemocnice Rychnov nad Kněžnou s Oblastní nemocnicí Náchod, cílem bylo podle kraje přispět ke stabilizaci nemocnice. Kraj postupně snižuje dotaci, kterou podporuje činnost nemocnic, zdravotnickým zařízením se daří snižovat dluhy. „Neustále se nám daří snižovat výši vyrovnávacích plateb, a i přesto nyní nemocnice končí s kladnými hospodářskými výsledky. Důležité také je, že se z krajských nemocnic staly standardní organizace, které platí své krátkodobé závazky včas,“ uvedl hejtman hradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD).

Kraj musel v končícím volebním období také řešit obsazení místa předsedy představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, který řídí krajské nemocnice. V roce 2015 totiž na funkci rezignoval Jiří Skřivánek, od června holding vede bývalý proděkan Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové Miroslav Procházka.

Zdravotnická zařízení v hradeckém kraji mají v posledních letech potíže s nedostatkem lékařů a sester. Hejtmanství na to reagovalo programem motivačních stipendií pro studenty medicíny. Letos se do programu zapojilo 23 mediků, kteří se zavázali, že po ukončení studia budou nejméně čtyři roky pracovat v hradeckém kraji. Každý dostane od kraje 120.000 korun.

Ohodnoťte tento článek!