Hradecký kraj hodlá své nemocnice sloučit do jedné firmy

Královéhradecký kraj hodlá ze svých čtyř dosud samostatných nemocnic vytvořit jeden subjekt. Slibuje si od toho lepší hospodaření nemocnic a jejich výrazně silnější vyjednávací pozici ve vztahu ke zdravotním pojišťovnám.

V roce 2018 by kraj chtěl sloučení nemocnic připravit, nový subjekt by mohl začít fungovat od 1. ledna 2019. Novinářům to včera řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09). Samostatné oblastní nemocnice má nyní kraj v Trutnově, Jičíně a Náchodě, přičemž pod Náchod již nyní patří nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Čtvrtou krajskou nemocnicí je Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem. Mateřskou společností krajských nemocnic je Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, jehož prostřednictvím kraj v nemocnicích vykonává akcionářská práva.

Ačkoliv je holding stoprocentním akcionářem ve všech nemocnicích, jeho práva zasahovat do řízení a ekonomiky jednotlivých nemocnic jsou podle vedení kraje značně omezená. „Pomoc ze strany holdingu je v mnohém spíše metodická, snažíme se ale v rámci platné legislativy uplatňovat již nyní některé výhody společného postupu. Například budeme od příštího roku realizovat konsolidované DPH,“ uvedl předseda představenstva holdingu Miroslav Procházka.

Podle Cabicara by se sloučením nemocnic do jednoho subjektu některé oblasti ekonomiky a zdravotní péče sjednotily a zjednodušily. „Byla by společná výběrová řízení v širším rozsahu či silnější vyjednávací pozice vůči zdravotním pojišťovnám. Zdravotní péče by měla v regionu jasnou strukturu a návaznosti. I pro pacienty by to znamenalo lepší péči, protože by si nemocnice vzájemně nekonkurovaly,“ uvedl Cabicar. V jednotlivých nemocnicích by podle něj mohla vzniknout specializovaná oddělení, pacienti by měli na výkony čekat kratší dobu.

V nemocnicích Královéhradeckého kraje je zhruba 1800 akutních a ošetřovatelských lůžek a pracuje v nich asi 3150 lidí. Souhrnný obrat všech nemocnic činí asi 2,5 miliardy korun. Kraj letos činnost nemocnic dotuje 100 miliony korun. Dalších 30 milionů korun letos vyčlenil na pokrytí růstu platů zdravotníků.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!