Hradecký kraj letos podpoří nemocnice 100 miliony korun

Královéhradecký kraj letos podpoří činnost krajských nemocnic částkou 100 milionů korun, což je o 26 milionů korun méně než v loňském roce. Snížení platby ze strany kraje je způsobené především zlepšením hospodářské situace nemocnic. Novinářům to řekla krajská radní zodpovědná za zdravotnictví Jana Třešňáková.

Nejvyšší částku z této sumy, 45,7 milionu korun, by měla dostat Oblastní nemocnice Náchod, nejméně, 7,6 milionu korun, dostane Městská nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku. „Podle předběžných výsledků hospodaření nemocnic skončilo v zisku 25 milionů korun,“ řekla Třešňáková.

Předseda představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Miroslav Procházka dnes novinářům řekl, že všechny krajské nemocnice podle předběžných výsledků vytvořily zisk, například nemocnice Jičín ve výši 18 milionů korun.

Podle Třešňákové krajské nemocnice počítají s tím, že přidají svým zaměstnancům pět procent, na zvýšení platů by mělo přispět zvýšení úhradové vyhlášky. „V případě, že by tyto prostředky nestačily, nechávám si v rozpočtu ještě 30 milionů korun rezervu,“ řekla radní.

Královéhradecký kraj postupně snižuje dluhy krajských nemocnic, které se například loni pohybovaly kolem 300 milionů korun. „Část se uhradila z hospodářských výsledků roku 2014, po vypořádání letošního výsledku bychom měli splatit veškeré neuhrazené ztráty z předchozích let v nemocnicích Dvůr Králové a Jičín, Trutnov byl už na nule letos, a Náchod by se měl dostat na zhruba 155 milionů,“ řekl Procházka.
Královéhradecký kraj má čtyři nemocnice s 1500 lůžky a zhruba 2000 zaměstnanci. Roční obrat zdravotnických zařízení je kolem dvou miliard korun.

Hradecký kraj letos podpoří nemocnice 100 miliony korun
Ohodnoťte tento článek!