Hradecký kraj může vypsat tendr na modernizaci nemocnice Náchod

dokument, dohoda, podpis, razítko

Královéhradecký kraj může vypsat nový tendr na modernizaci náchodské nemocnice. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zkoumal zrušení předchozí soutěže, bylo zrušení tendru v souladu se zákonem. Odůvodnění zakázky budou krajští radní schvalovat na svém mimořádném jednání 23. května.

ČTK o tom informovala mluvčí hejtmanství Martina Götzová.

ÚOHS zrušení zakázky zkoumal na základě návrhu jedné stavební firmy. „Úřad se ztotožnil se zjištěními, že soupis stavebních prací, dodávek a služeb, jenž byl součástí zadávací dokumentace, obsahoval nejasnosti, které způsobovaly jeho rozpor s právními předpisy,“ uvedl radní pro oblast investic Josef Dvořák. Podle hejtmanství by rozhodnutí úřadu mělo nabýt právní moci 31. května.

Podle Dvořáka vyhlášení nového tendru nyní již nic nebrání. „23. května se sejde mimořádně krajské zastupitelstvo, kterému předložíme návrh na schválení odůvodnění této zakázky. Poté může vyhlásit veřejnou zakázku rada kraje, která tak učiní bez zbytečných průtahů. Tendr by se tak měl rozběhnout nejpozději do konce května,“ dodal Dvořák.

Hradecký kraj zrušil původní tendr na modernizaci náchodské nemocnice za více než miliardu korun v únoru, důvodem byla nekvalitní dokumentace. Původně kraj plánoval nový tendr vyhlásit 9. května, ale musel vyčkat na rozhodnutí ÚOHS.

Hradecký kraj před zrušením tendru sedmnáctkrát posunul termín pro odevzdání nabídek, zpoždění nabralo sedm měsíců. Od vypsání tendru kraj od uchazečů dostal 210 žádostí o dodatečnou informaci k projektové dokumentaci, které obsahovaly 995 dotazů. Z velké části se týkaly soupisu prací a výkazu výměr, které slouží pro výpočet nabídkové ceny.

Přestavbu nemocnice, kterou současná koalice ČSSD a KSČM označila za svou prioritu, kraj chystá mnoho let. Podle původních představ měl začít stavět už v roce 2012, hotovo mělo být do poloviny roku 2015. Zásadní zdržení nastalo poté, co kraj v květnu 2013 zrušil přes rok trvající tendr na stavební firmu a vzdal se evropské dotace 400 milionů korun.

Stavbaři by měli v nemocnici postavit dva nové pavilony, ve kterých bude například lůžková část chirurgie, ortopedie a operační sály, porodnice a dětské oddělení. Podle plánů se má stavět za provozu nemocnice, práce by měly trvat dva roky, dalších šest měsíců má trvat zkušební provoz.

Ohodnoťte tento článek!