Hradecký kraj pořídí na deset míst na horách defibrilátory

Královéhradecký kraj pořídí na deset míst na pohraničních horách defibrilátory, které mohou pomoci při resuscitaci lidí s poruchami srdečního rytmu.

Přístroje budou podle pondělního rozhodnutí zastupitelů umístěny v nejvyšším horském pásmu od západních hranic s Libereckým krajem po východní hranici s Pardubickým krajem. Pořízení přístrojů vyjde asi na půl milionu korun.

V první fázi chce kraj pořídit deset až 12 defibrilátorů. Cena jednoho přístroje se na trhu pohybuje kolem 40.000 korun. „Kraj proto navýší provozní příspěvek Zdravotnické záchranné službě Královéhradeckého kraje o 500.000 korun, která realizaci záměru zajistí,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

Servis defibrilátorů bude dělat horská služba a proškoleni budou i provozovatelé objektů, kde budou defibrilátory instalovány. Počítá se s jejich umístěním například na horských boudách či na vrcholové stanici a v mezistanici lanovky na Sněžku. Další přístroje by mohly sloužit na Černé hoře u Janských Lázní a ve skalním městě v Adršpašsko-teplických skalách.

Defibrilátory by podle představ kraje měly začít na horách sloužit již v letošní zimní sezoně. Na výběru konkrétních míst pro jejich umístění bude kraj spolupracovat s Horskou službou ČR a Zdravotnickou záchrannou službou Královéhradeckého kraje.

Pořízení defibrilátorů Cabicar inicioval po náhlém úmrtí náčelníka krkonošské horské služby Adolfa Klepše, který při výstupu na Sněžku 1. října po náhlé srdeční příhodě zkolaboval a později v nemocnici zemřel.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!