Hradecký kraj pošle ztrátové nemocnici Náchod 30 milionů korun

Královéhradecký kraj pošle své ztrátové Oblastní nemocnici Náchod 30 milionů korun. Jde o doplatek nemocnici za provoz ztrátových oborů, které nemocnice zajišťuje v rámci plnění závazku veřejné služby.

Vedení náchodské nemocnice zažádalo o doplatek na základě doporučení externího auditu, který nedávno řešil hospodaření nemocnice. Peníze pro nemocnici schválili zastupitelé kraje. „Od roku 2010 poskytuje Oblastní nemocnice Náchod na základě smlouvy s Královéhradeckým krajem zdravotnické služby v 19 oborech, jako je chirurgie, urologie či onkologie. Tato oddělení jsou ztrátová. Kraj proto nemocnici poskytuje vyrovnávací platby, kterými kompenzuje část vzniklé ztráty,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

Externí audit, který nechalo zpracovat nové vedení náchodské nemocnice, ukázal na nepokrytou ztrátu za závazek veřejné služby za roky 2015 a 2016 ve výši 130 milionů korun. Audit proto vedení nemocnice doporučil požádat kraj o úhradu nepokrytého závazku za rok 2015 ve výši 65,8 milionu korun.

„Kraj se snaží vyjít co nejvíce (nemocnici) vstříc a hodlá poskytnout 30 milionů korun jako částečnou úhradu ztrát,“ uvedl Cabicar.

Nemocnice Náchod, která je největší nemocnicí patřící Královéhradeckému kraji, letos čeká ztrátu až 120 milionů korun. Ke konci září vykázala ztrátu 96 milionů korun. Letos zatím kraj nemocnici, jež ročně hospitalizuje přes 30.000 pacientů, ze svého rozpočtu poslal 46 milionů.

Nemocnici tíží i závazky po lhůtě splatnosti, které ke konci srpna dosáhly 78,5 milionu korun. Ke konci října se nemocnici podařilo je snížit na 61 milionů korun. Bylo to zejména díky tomu, že Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje odkoupil její závazky po splatnosti ve výši 25,5 milionu korun u společností Královéhradecká lékárna a Centrální zdravotnická zadavatelská.

Představenstvo nemocnice při analýze ekonomiky narazilo i na několik nesrovnalostí, které ho vedly k podání trestního oznámení pro podezření z podvodu. Podezření se týká proplácení faktur soukromému subjektu za zajišťování činnosti takzvané etické komise. Ta se zabývá lékařskými studiemi a zprávami pro externí zadavatele. Za letošní rok se případ týká faktur za dva miliony korun, z nichž byla proplaceno 1,6 milionu korun. Případ vyšetřuje policie.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!