Hradecký kraj za poplatky zaplatí zhruba 2,5 milionu korun

Titulní obrázek

Královéhradecký kraj by měl za únor zaplatit za pacienty ošetřené v krajských nemocnicích podle předběžných odhadů téměř 2,5 milionu korun. Přesné údaje bude mít kraj k dispozici až po 10. březnu, kdy mu nemocnice pošlou faktury. V únoru loňského roku se na poplatcích v hradeckém kraji vybraly zhruba čtyři miliony korun, řekl ČTK mluvčí kraje Imrich Dioszegi…

Většina pacientů si nyní v krajských zařízeních nechává poplatky krajem uhradit.

„V přístupu k poplatkům jsme nastavili naprosto dobrovolné podmínky – záleží na pacientech, zda dar od kraje na uhrazení poplatků přijmou. Někteří této možnosti využívají, někteří hradí poplatky dál,“ uvedl hradecký hejtman Lubomír Franc. Suma, kterou kraj za pacienty zaplatí, se zřejmě ještě zvýší o platby za nemocné, kteří zůstávají od února v péči krajských nemocnic a rozhodnou se přijmout dar kraje za pobyt v nemocnici během března.

Například v Oblastní nemocnici v Trutnově by lidé měli zaplatit za únor regulační poplatky 650.000 korun, drtivá většina pacientů však využila možnosti, aby za ně poplatky uhradil kraj. Trutnovská nemocnice vybrala od pacientů 70.000 korun. Obdobná situace je například v nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem, kde regulační poplatky za měsíc činí 170.000 korun, sami lidé uhradili 40.000 korun.

V Oblastní nemocnici v Rychnově nad Kněžnou činí poplatky za únor zhruba 400.000 korun, lidé zaplatili 84.410 korun, zbytek doplatí kraj. Zatím největší ochotu platit i nadále regulační poplatky mají pacienti Oblastní nemocnice Náchod, například na tamní pohotovosti v únoru poplatky zatím zaplatil každý druhý pacient.

Hradecký kraj vyhradil na úhradu poplatků pro letošní rok 50 milionů korun, regulační poplatky nemusí pacienti platit v krajských zařízeních od 1. února. Lidé v případě zájmu o proplacení poplatku krajem uzavírají smlouvy, podle kterých přijímají úhradu poplatku jako dar od kraje. Tuto smlouvu je možné uzavřít přímo v ordinaci či lékárně písemnou nebo ústní formou. Uzavření ústní dohody vyznačí lékař v dokumentaci pacienta či lékárník na receptu. V případě zájmu o písemné vyhotovení smlouvy má zdravotnický personál připraveny návrhy smluv na přijetí daru od Královéhradeckého kraje.

ČTK

Hradecký kraj za poplatky zaplatí zhruba 2,5 milionu korun
Ohodnoťte tento článek!