Hradečtí záchranáři: Hrozí omezení letové pohotovosti vrtulníků

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje se obává, že od roku 2017 se kvůli podmínkám soutěže na zajištění letecké záchranky omezí služby pro pacienty. Médiím to řekli představitelé královéhradeckých záchranářů.

Podmínky v tendru stanovilo ministerstvo zdravotnictví, podle kterého se přípravy soutěže účastnila i záchranka. Výroky o zhoršení dostupnosti péče považuje ministerstvo za neopodstatněné, sdělila ČTK mluvčí úřadu Štěpánka Čechová.

„Konkrétně v Hradci Králové držíme letovou pohotovost v letním období od 06:30 do 21:00, naším požadavkem bylo rozšířit tuto službu na 24 hodin. Nyní jsme dostali vyjádření od ministerstva, že na našem středisku by měla být pohotovost omezena od 07:00 do 19:00, což bude znamenat, že dostupnost přednemocniční neodkladné péče může být výrazně zhoršena,“ řekl vedoucí lékař letecké záchranné služby a náměstek ředitele královéhradecké záchranné služby Anatolij Truhlář.

Tendr podle ministerstva zdravotnictví připravuje odborná skupina, v níž je zastoupena i Asociace zdravotnických záchranných služeb reprezentující i Hradec Králové. „Zprávy o zhoršení dostupnosti přednemocniční neodkladné péče v této souvislosti považujeme za neopodstatněné,“ uvedla mluvčí úřadu Čechová.

V Česku jsou podle ní čtyři základny letecké záchranky fungující 24 hodin denně a šest, včetně hradecké, s pohotovostí od úsvitu do soumraku – tedy v létě delší dobu a v zimě s časnějším stmíváním kratší. „Čtyři 24hodinové stanice na Českou republiku jsou v Evropě nadstandardem a skutečně se není třeba obávat nedostupnosti takové péče,“ uvedla mluvčí.

Podle ředitele královéhradecké záchranné služby Jiřího Maška záchranné služby poslaly ministerstvu připomínky. „My jsme požadavky dali jednoznačně, minimálně chceme zachování stejné doby pohotovosti vrtulníku, což však ministerstvo podle námi dostupných informací nezohlednilo. My jsme velmi napnutí, jak to celé dopadne,“ uvedl Mašek.

Tendrem se zabývala v pondělí vláda, která odložila rozhodnutí na příští týden, protože chce vysvětlit cenové posudky lišící se o dvě miliardy korun. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání novinářům řekl, že je třeba vypsat otevřenou soutěž tak, aby provoz letecké záchranné služby byl zajištěn ve všech krajích i po letošním prosinci, kdy vyprší smlouvy v osmi regionech. Ideální by podle něj bylo, aby službu poskytovaly všude policie a armáda. Ty však už avizovaly, že na provoz vrtulníků ve všech krajích nemají kapacity.

Smlouvy z roku 2008 na zakázku za 3,128 miliardy korun vyprší ke konci letošního roku. Nové smlouvy by měly být osmileté.

Ohodnoťte tento článek!