Hradišťská nemocnice – kam kráčí demokracie v podání ODS

„Transformace uherskohradišťské nemocnice na akciovou společnost má podle propagátorů ODS zlepšit ekonomickou situaci v tomto zdravotnickém zařízení. Základním problémem je chování vedení nemocnice, krajského radního Fuksy či některých členů dozorčí rady vůči zaměstnancům,“ píše v komentáři v Antonín Seďa, poslanec za ČSSD za Zlínský kraj…

Transformace uherskohradišťské nemocnice na akciovou společnost má podle propagátorů ODS zlepšit ekonomickou situaci v tomto zdravotnickém zařízení.

Nechci hovořit o protizákonnosti usnesení zastupitelstva z 26. 10. 2005, kterým byl schválen nepeněžitý vklad do Uherskohradišťské nemocnice, a. s., či o protizákonném zápisu Obchodního rejstříkového soudu v Brně, který legitimizoval a završil transformaci „truhlářství“ ve zdravotnické zařízení.

Základním problémem je chování vedení nemocnice, krajského radního Fuksy či některých členů dozorčí rady vůči zaměstnancům. Pokud bylo základním cílem převodu nemocnice na obchodní společnost, cituji předsedkyni dozorčí rady, „stabilizace a efektivní rozvoj zdravotnické péče ve prospěch pacientů“, pak je nutno si položit několik otázek.

Myslí si snad vedení nemocnice a zřizovatel, že nespokojenost zaměstnanců přinese zlepšení zdravotní péče? Jsou opravdu přesvědčeni, že prostředí strachu a vyhrožování přinese stabilizaci a zkvalitnění práce zdravotnického personálu?

Obávám se, že rozhodnutí, která nereflektují výsledky ankety zaměstnanců, nedodržování zákoníku práce při kolektivním vyjednávání a vyhrožování jednotlivcům, způsobí zhoršení péče pacientům, snížení rozsahu zdravotní péče a ve svém důsledku zhorší ekonomickou situaci v nemocnici.

Osobně podporuji snahu o modernizaci a investice do hradišťské nemocnice, ale obávám se, že na to nebudou vytvořeny dostatečné finanční prostředky.

Rozhodnutí zřizovatele reinvestovat „dosažený“ zisk je krokem správným, ale z mého pohledu pouze deklarativním. Vždyť každému musí být jasné, že nemocnici -akciovku nelze dlouhodobě udržet pod veřejnou kontrolou, protože i na ni platí obchodní zákoník. Nedávná hrozba Asociace velkodistributorů léčiv k zastavení dodávek léků některým nemocnicím tuto skutečnost pouze potvrzuje.

I když Uherskohradišťskou nemocnici, a. s., vlastní kraj, není její majetek majetkem radních, ale je to veřejný majetek patřící všem občanům Zlínského kraje. Na to by neměli zástupci občanů zapomínat a měli by se podle toho také chovat a především konat.

„Myslím si, že by z toho měl vyvodit ředitel a samozřejmě i já velmi tvrdé postihy, protože dělat petice nebo takové dotazníky bez vědomí vedení, tak to je šílený podraz.“ Nemylte se, tohle není vyjádření předlistopadového funkcionáře KSČ, ale to jsou slova radního Fuksy. Takovéto pojetí „demokracie“ v podání představitele ODS je nutno veřejně odsoudit.

Taktéž předpokládám, že si nejen zaměstnanci nemocnice, ale i všichni občané uvědomí, proč ODS dlouhodobě podporuje omezování práv zaměstnanců a odborových organizací svými návrhy, kterými směřuje když ne ke zrušení, tak alespoň k okleštění zákoníku práce.

Antonín Seďa, Právo

autor je poslanec za ČSSD za Zlínský kraj

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

MUDr.Tomáš Rozsíval

Z příspěvku pana poslance Sedi za ČSSD, na mne naopak velmi silně zavanul duch předlistopadového džina vypuštěného z láhve becherovky. Jeho slova o tom, že majetek této nemocnice není majetkem krajských radních za ODS, ale majetkem veřejným, všech občanů, jakoby avizoval reminiscenci na majetek všeholidu, který spravoval jeho předvoj , Komunistická strana Československa tak zodpovědně a úspěšně, že jsme se ocitli na pokraji propasti. Pokud pan poslanec Seďa hodlá nadále v této bohulibé činnosti i nadále pokračovat v dresu ČSSD, potom, nechť ovšem své „úspěchy“ při budování vyspělé socialistické veřejnoprávní nemocnice, prosím, nepřičítá ODS, ale pouze svým „přítelosoudruhům“.

sestra Greta

Konečně se píše o „truhlářství“, v jiných nemocnicích zase „praní prádla“, nebo jiné vhodné názvy, pro chystaný podvod na obyvatelích a také voličích. Měsíc trvající a.s. přinesla pouze odhalení charakterů, zastrašování a nervozitu. Stejná situace je v Kroměříži i v Uh. Hradišti.

Ředitelé chudým berou,aby bohatým mohli dávat. Konečně se všechno dostává ven. Pan ředitel může bránit tělem úniku informací, ale snad jsme pořád ještě v demokratickém státě. Byla jsem celé roky volička ODS. Teď nevím, co si mám myslet. V našem kraji to ODS pokazila na celé čáře. Díky za článek


Ohodnoťte tento článek!