Hranatý stůl zahájil petiční akci proti poplatkům a privatizaci

Titulní obrázek

Projekt reformy zdravotnictví z pohledu občanů a pacientů s názvem Hranatý stůl zahájil petiční akci proti poplatkům a privatizaci nemocnic a pojišťoven. Předseda petičního výboru Josef Mrázek novinářům řekl, že chtějí odvrátit připravovanou privatizaci veřejného zdravotnictví a jeho fondů a zachovat solidaritu ve zdravotnictví…

Občané mohou připojit podpis na www.pacienti.cz. Petiční akce by měla vrcholit veřejnými protesty a demonstracemi, k jejich pořádání se chystají v květnu zdravotnické odbory. Název Hranatý stůl je reakcí na reformní vládní projekt s názvem Kulatý stůl, kterého se účastní parlamentní strany s výjimkou ČSSD. Největší opoziční strana zasedla u Hranatého stolu s komunisty, pacientskými organizacemi, odbory i nezávislými odborníky. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) kritiku odmítl.

Připravované reformy přinesou prospěch podnikatelům a finančním skupinám, nikoli občanům. Ti za stejné peníze dostanou méně peněz,“ varoval Mrázek, který v Hranatém stole zastupuje Svaz pacientů. To, co se nazývá reforma zdravotnictví, je prý ve skutečnosti podstatné zdražení zdravotní péče za současného zhoršení dostupnosti, ztráta společného majetku a rozbití principu solidárního hrazení péče.

„Něco takového by při otevřeném jednání žádné vládě na světě neprošlo. Všechno se proto dělá v utajení, bez skutečného projednávání a zahaleno hustou clonou lží,“ varoval Mrázek. Členové Hranatého stolu se dnes vyjádřili v tom smyslu, že nemají nikde dovolání. Reformy se podle nich připravují za jejich zády. ODS je prý protlačuje silou nakoupených nebo vydíratelných poslanců.

Naopak podle Julínka reforma zvýší solidaritu v systému, ochrání vážně nemocné a umožní klientům pojišťoven připlatit si na lepší péči. Převod pojišťoven a nemocnic na akciové společnosti povede k tomu, že hospodaření bude lépe kontrolovatelné a peníze zdravotního pojištění budou lépe využity.

Naďa Myslivcová, ČTK

Hranatý stůl zahájil petiční akci proti poplatkům a privatizaci
Ohodnoťte tento článek!