Přejít na obsah

Hrazené očkování seniorů proti pneumokokům možná čeká změna

zpět
28.2.2017
*seniorka, senioři, stáří, LDN
zvětšit*seniorka, senioři, stáří, LDNZdroj: Shutterstock

*seniorka, senioři, stáří, LDN | Zdroj: Shutterstock

 

Hrazené očkování starších lidí proti pneumokokovým onemocněním možná čeká změna. Skupina poslanců ze všech sněmovních klubů navrhla v novele o zdravotním pojištění postavit na stejnou úroveň oba druhy vakcín, které lékaři využívají.

Nyní mohou mít senioři bez doplatku jen jeden z nich. Pokud chtějí druhý, musejí podle důvodové zprávy doplatit zhruba tisícikorunu. Pojišťovny podle autorů novely nyní hradí kvůli nejasnému výkladu zákona konjugovanou vakcínu jen do výše levnější polysacharidové vakcíny. „V praxi se to v rámci očkování seniorů odráží v dominantním využití polysacharidové vakcíny, což je ale v rozporu s odbornými doporučeními,“ stojí v důvodové zprávě.

Polysacharidová vakcína tvoří protilátky, které podle předkladatelů účinkují tři až pět let. Potom je nutné očkování opakovat. V případě konjugované vakcíny, byť je dražší, stačí očkování jedno, upozornili. Novela, kterou před posouzením v zákonodárných sborech posoudí vláda, by do budoucna umožnila plnou úhradu i případných nových vakcín. Autoři vzhledem k blížícímu se konci volebního období navrhují, aby Sněmovna schválila předlohu zrychleně už v prvním čtení.


Komentovat článek: Hrazené očkování seniorů proti pneumokokům…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Hrazené očkování seniorů proti pneumokokům…

Komentáře

další 2 komentáře
Tom pozdě, ale přece  | 1. 03. 2017 20:40

bla, bla, bla... zákonodárce (v čele s KSČM) se sice probral, ale pozdě. Výrobce vakcíny Pneumo 23 již oznámil, že s touto vakcínou končí, takže na trhu zůstane jen jediná dostupná vakcína - Prevenar 13. Protože bude Prevenar 13 jediná vakcína, tak budou muset zdravotní pojišťovny automaticky nastavit úhradu na její cenu. Aktuální změna zákona je tak prakticky úplně zbytečná :-)

Laj Nejlépe se přesvědčuje obhajitelným číslem.  | 28. 02. 2017 11:39

Nastupujicí vakcinolog na MZd a již první vlaštovka je zde. Pro seniory je žádoucí větší odůvodnění výhod/nevýhod obou vakcin a finanční efektivita pro hospodaření zdravotních pojištoven v číselných datech.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné