Přejít na obsah

Hrozí konec traumacentra

zpět
22.8.2008

Mezi zaměstnanci Krajské nemocnice Pardubice i mezi veřejností se hovoří o tom, že se připravuje uzavření léta budovaného traumatologického centra, jediného v kraji. Ústav sice v současnosti nemá ředitele, jmenovat jej bude rada kraje až v září, ale z několika stran se Právu dostalo ujištění, že panika je předčasná...

„Od 11. srpna probíhal v nemocnici audit ministerstva zdravotnictví a všeobecné zdravotní pojišťovny. Byl zaměřen na traumacentrum,“ potvrdila Právu MUDr. Štěpánka Fraňková, náměstkyně pardubického primátora (Sdružení pro Pardubice).

„Podle vzorů v Evropské unii by měla být taková traumatologická centra pro určitý počet obyvatel. Podle německého modelu je jich u nás víc, než je třeba, podle jiných, například britského, jich nadbytek není. Vedení pardubického traumacentra muselo při auditu doložit profesionální úroveň atestovaného pracoviště, což nebyl problém. Zároveň se audit zajímal o počet polytraumat, tedy na vytížení pracoviště,“ dodala Fraňková, která jako chirurg v pardubické nemocnici řadu let pracovala.

Pardubice jsou rizikovou oblastí

„Věříme, že rozhodnutí bude nakonec v náš prospěch. Teoreticky tu riziko zrušení traumacentra je s poukazem na to, že královéhradecké ve fakultní nemocnici je vzdáleno jen dvacet kilometrů. Ale Pardubice jsou podle mě rizikovou oblastí jednak svým chemickým průmyslem, jednat tím, že jsou železničním a leteckým uzlem a historie nejednou dokázala, že nelze vyloučit určitá rizika hromadných havárií,“ řekl na dotaz Práva Jaroslav Deml (ODS), primátor Pardubic.

„Politici v Pardubicích i v kraji pozorně sledují vývoj a čekáme na závěry auditu. Zachování traumacentra a jeho další rozvoj budu podporovat,“ dodal Deml.

Zdeněk Seiner, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Hrozí konec traumacentra

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Hrozí konec traumacentra

Komentáře

další 2 komentáře
challenger Re:To je zvrhlost - 2 traumacentra 20 km od sebe !!!!  | 23. 08. 2008 00:01

to je případ, kdy se zdravotní politika řídí nikoli objektivní potřebou, ale ambicemi nejrůznějších lokálních satrapů, kteří si můžou investice a reorganizace prostřelit. Je to celkem typické a Pardubické traumacentrum pravděpodobně není jediné, kde to tak funguje.

Pozorovatell To je zvrhlost - 2 traumacentra 20 km od sebe !!!!  | 22. 08. 2008 22:27

To snad nikdo nemyslí vážně!?? To v současnosti opravdu fungují dvě regionální superspecializovaná traumacentra 20 km od sebe - v Hradci a Pardubicích ???!!! To se vzpírá zdravému rozumu! Kdo připustil takové zhovadilé plýtvání???

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné