Hurá do nemocnice

Oldřichem Šubrtem řízená Nemocnice Na Homolce možná získá další významný zdroj příjmů. Ministr zdravotnictví David Rath údajně uvažuje o její dceřiné společnosti Stylmed H jako o budoucím distributorovi léčiv do státních nemocnic…

Nejpozději toto úterý se rozhodne, zda dosavadní distributoři léků přestanou dodávat do zadlužených fakultních nemocnic.

Jestliže jim stát nedá alespoň záruku, že jejich čtyřistamilionové pohledávky, z nichž některé pocházejí ještě z prosince roku 2004, budou uhrazeny, ve středu už distribuční vozy nevyrazí.

Čtyři sta milionů přitom stačily vyrobit jen tři fakultní nemocnice: pražské Bulovka a Thomayerova a U svaté Anny v Brně.

Po lhůtě splatnosti hradí léky také většina ostatních státních nemocnic, ale podle šéfa Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) Pavla Suchého jsou jejich pozdní splátky ještě v “ normálu“ českého zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví David Rath minulý týden pohrozil, že se nenechá vydírat a velkou distributorskou čtyřku, která ovládá přibližně pětadevadesát procent českého trhu, nahradí tuzemskou firmou.

Podle zákulisních informací by volba měla padnout na společnost Stylmed H, jež momentálně dodává léčiva a zdravotnický materiál zejména Nemocnici Na Homolce. Ta ji ze sedmdesáti procent také vlastní (o spletenci firem kolem šéfa Homolky Jiřího Šubrta viz TÝDEN č. 22/ 05).

Distributoři považují Rathův přístup k řešení problému za navádění k porušování zákona; podle nich nemůže po nemocnicích chtít, aby nedodržovaly své závazky.

Suchý z AVEL zároveň upozorňuje na sankce, které by musely platit za odstoupení od uzavřených smluv. Ročně přitom šestnáct nemocnic, které jsou přímo řízeny ministerstvem zdravotnictvím, odebere léky a materiál za miliardy korun.

Stylmed H by musel tedy podstatně rozšířit kapacity a potřeboval by buď velkou počáteční investici, nebo promptní platby za dodaná léčiva. To znamená, že by mu nemocnice musely platit přednostně.

Situace tak rázem zavání zvýhodňováním věřitele. O tom, kdo a jak rychle by měl čtyřistamilionové dluhy současným distributorům uhradit, zatím nepadlo ani slovo.

Od vydání záruky se distancoval ministr financí Bohuslav Sobotka. Distributoři již mají připravené žaloby a nevylučují ani domáhání se svých práv u mezinárodního soudu.

Jaroslav Mašek, Týden

Ohodnoťte tento článek!