Hyde Park: opravdu chce LOK zastupovat soukromé lékaře?

„Lidská paměť je krátká, ale snad ne tolik, jak by mohlo vypadat z článku „LOK-SČL chce zastupovat soukromé lékaře“. Svaz českých lékařů byl v prosinci 1989 první obnovenou stavovskou organizací českých lékařů, záhy přibyly další a byly ustanoveny lékařské komory,“ píše Petr Sucharda v reakci na článek Zdraví.Euro.cz…

Lidská paměť je krátká, ale snad ne tolik, jak by mohlo vypadat z článku LOK chce zastupovat soukromé lékaře.

Svaz českých lékařů byl v prosinci 1989 první obnovenou stavovskou organizací českých lékařů, záhy přibyly další a byly ustanoveny lékařské komory.

Již v roce 1993 založily Česká lékařská komora, Česká stomatologická komora, Sdružení praktických lékařů, Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost, Sdružení smluvních lékařů a Svaz českých lékařů „Jednotu českých lékařů“, která měla za úkol koordinovat různorodé a někdy i protichůdné zájmy jednotlivých skupin lékařů.

Vykonával jsem déle než rok nehonorovanou práci sekretáře Jednoty, takže si velmi dobře vzpomínám, jak velkou snahu o skloubení těchto zájmů představitelé všech členských organizací projevovali.

Byl to však Lékařský odborový klub, který zaútočil velmi agresivně na všechny v té chvíli existující lékařské spolky a mimo jiné ovládnutím Svazu českých lékařů přispěl k velmi rychlému ukončení činnosti Jednoty v roce 1995.

Tehdy byli privatizovaní lékaři zastoupeni nejen ve třech Sdruženích a obou komorách, ale samozřejmě i v SČL, byť ten měl současně i statut odborové organizace a byl členem významné evropské odborové konfederace CESI.

To asi nebylo šťastné řešení a sloučení LOK a SČL bylo možná nutností, možná jen důsledkem převažujících revolučních nálad v tehdejším vedení SČL.

Ovšem představa, že se soukromí lékaři nechají zastupovat právě LOK-SČL, je i po deseti letech úsměvná, byť to bude pro mnohé úsměv spíše hořký.

MUDr. Petr Sucharda, CSc., www.Zdravi.Euro.cz

autor byl předseda SČL v letech 1993 – 1995

Ohodnoťte tento článek!