Hyde Park: Pojišťovny si určují počet lékařů

„Postup, kdy zdravotní pojišťovny stanovují počet zdravotnických zařízení dané odbornosti na určitém území je přežitek a tuto povinnost by měl mít stát, respektive z pověření samospráva,“ reaguje čtenář Pavel Hoffman na páteční zprávu, kterou jsme zvřejnili na Zdraví.Euro.cz…

Čtenář Pavel Hoffman na páteční zprávu Kolik je třeba lékařů, si určují pojišťovny.

„Postup, kdy zdravotní pojišťovny stanovují počet zdravotnických zařízení dané odbornosti na určitém území je přežitek a tuto povinnost by měl mít stát, respektive z pověření samospráva.

Je třeba docílit stavu, kdy pro pacienty na trhu bude nadbytek zdravotnických zařízení a pacient si bude moci snadněji vybrat. Pojišťovny podpis nové smlouvy stejně nic nestojí, přeci proplácí jen vykázanou péči, tedy u ambul. specialistů výkony.

A má-li pacient možnost širšího výběru, tak se zkrátí jen čekací doby. Stačí se podívat například na ambulantní gynekology.

Spíše by pojišťovny měly usilovat o snížení časů, které specialisté vykazují (nyní 12h/den). Tím by museli lékaři pracovat 5 dnů po 8 hosdinách a ne jako dnes, kdy již 20. den v měsíci uzavřou ordinaci. A pak se divíme, proč jsou takové čekačky.

Ono totiž v pojišťovnách sedí zřejmě málo nadaní referenti a v tom je problém.

Pavel Hoffman, www.ZDN. cz

Ohodnoťte tento článek!