Hyde Park: proč pojišťovny určují počet lékařů v regionu?

Zdravotní pojišťovny už nechtějí rozšiřovat síť privátních ordinací. Potvrzuje to zkušenost i některých čtenářů Zdraví.Euro.cz. „Stav pneumologů je pro Brno – venkov na stavu 30% průměru v ČR. Přesto mi dvě zdravotní pojišťovny odmítly uzavřít smlouvu s tím, že z jejich hlediska je síť naplněna,“ píše v komentáři lékař Petr Chladil…

Zdravotní pojišťovny už nechtějí rozšiřovat síť privátních ordinací (viz článek Kolik je třeba lékařů, si určují pojišťovny.

Potvrzuje to zkušenost i některých čtenářů Zdraví.Euro.cz. Následující komentář píše soukromý pneumolog Petr Chladil:

„Otevřel jsem v říjnu loňského roku plicní ambulanci v Kuřimi na Brně – venkově. Člověk nejprve vyběhá všechny instituce, které mají do problému co mluvit (potřebný čas zhruba šest měsíců).

Vyhraje výběrové řízení na krajském úřadě, bez kterého se s vámi mimochodem nikdo ze zdravotních pojišťoven nebaví. Poté zjistí, že výběrové řízení je mu stejně naprosto k ničemu, neboť o jeho dalším osudu stejně rozhoduje postoj zdravotních pojišťoven.

Já měl předem předjednánu smlouvu s majoritní ZP. Ostatní pojišťovny jsem oslovil s pro mne celkem logickým argumentem. Na Brně – venkově, který má zhruba 168 tisíc obyvatel, ordinovali před otevřením mé ambulance dva pneumologové, což je 1/ 84 tisíc obyvatel.

Doporučená hodnota v ČR je cca 1/30 tisíc obyvatel. Z toho vyplývá, že stav pneumologů je pro Brno – venkov na stavu 30% průměru v ČR.

Přes tuto i další skutečnosti mi dvě zdravotní pojišťovny (211 a 201) odmítli uzavřít smlouvu s tím, že z jejich hlediska je síť naplněna. Není tudíž pravdou, co pro citovaný deník uvedla Jarmila Provazníčková ze Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra:“ Je to tak, rozhoduje počet lékařů v regionu.“

DÁLE ČTĚTE:
Hyde Park: Pojišťovny si určují počet lékařů
Ohodnoťte tento článek!