Hyde Park: zdravotnická etika byla opět nechutně skandalizována

Evžen Hluchovský, předseda Sdružení praktických lékařů z Teplic reaguje na článek, který vyšel v deníku Ústecký kraj. Článek popisoval případ, kdy nemocnice odmítla přijmout pojištěnce ze Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra…

Viz Etika prohrála s byrokracií.

„V citovaném článku, tak jako mnohdy jindy, je zdravotnická etika téměř skandalizována způsobem nechutného tlaku na základě polopravd a nelogických dedukcí.

Nemocnice v Mostě nepřijala pacienta umírajícího na rakovinu, protože jí Pojišťovna ministerstva vnitra řádně neplatila. To je pravda.

K tomu media ve smyslu poškodit pověst lékařů nekompromisně přiřadí versi, že šlo o akutní případ, který musí, podle zákona přijmout do péče kterékoliv nemocniční oddělení.

A aby to “jo mělo sílu”, zamotá se do toho ještě nějaké vyšetření, které bylo dávno s předstihem doporučeno léčebným centrem v Motole, a ještě se jen tak mimochodem nahodí že byl pacient navíc poškozen tím, že mu nebylo poskytnuto CT vyšetření.

Při tom všem se ovšem úmyslně zasune do ztracena skutečnost, že v onemocnění pacienta nastal zásadní obrat, totiž že stav natolik pokročil, že pacient umírá, z čehož pro lékaře vyplývá, že další vyšetření jsou již zbytečná a byla by jen k ničemu nevedoucímu trápení pacienta. Z toho také vyplývá, že nejde o pacienta, na kterého se vztahuje zákonná povinnost akutního přijetí do nemocnice.

A závěr? Paní Topičová, patrně dcera, si za notné podpory medií bude stěžovat. Na co? Že rodina nechtěla aby jejich otec dokonal poslední hodiny svého života v rodinném kruhu. Že se nemohla dívat na umírajícího? Nebo se rodina domnívá, že umírání v nemocnici mezi cizími lidmi je příjemnější než v kruhu svých nejbližších?

Věřte mi, že až přijde moje poslední hodina, byl bych velmi nerad, kdyby se ke mně moje rodina takto zachovala.

Ale ono se v téměř necitovém povědomí naší společnosti stalo úmrtí a umíraní něčím natolik nepříjemně rušivým, že ho vytěsňujeme někam na periferii lidských vztahů, někam za devatery hory … tedy do nemocnice. To abychom si nemuseli připomínat že i na nás dojde.

Ale také z praktického důvodu, abychom náhodou nemuseli umírajícího umýt, když náhodou neudrží moč. Vždyť přece od toho jsou ve špitále.

A tak se tvrdě pomlouvá lékařská etika i když by si i media mohla uvědomit, že právě díky profesionální zodpovědnosti lékařů mají naši pacienti, přes veškeré zmatky ve zdravotnictví, péči srovnatelnou se všemi civilizovanými státy, tedy dobrou.“

MUDr. Evžen Hluchovský, www.ZDN. cz

autor je předseda Sdružení praktických lékařů z Teplic

Ohodnoťte tento článek!