Hygiena nemůže cesty do Afriky zakázat, Čechy po návratu sleduje

Vladimír Valenta.

Epidemiologové nemohou lidem zakázat cesty do Afriky, radí ale zvážit, zda je cesta právě do oblastí zasažených smrtící ebolou nutná. Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta novinářům řekl, že s nárůstem problémů v Evropě jsou v ČR v pohotovosti epidemiologické týmy na krajských hygienických stanicích a zdravotníci jsou poučeni o postupu při podezření na nákazu.

Praktičtí lékaři by si měli pro vyšetření těchto pacientů koupit speciální ochranný set v ceně zhruba 1000 korun.

Ministerstvo zdravotnictví shromažďuje informace o občanech pobývajících v zahraničí, o humanitárních pracovnících a zaměstnancích ambasád v rizikových oblastech, kteří jsou po návratu sledováni. Turisté se nikde hlásit nemusejí, proto je s ambasádami domluveno, že jim dávají informace, jak se po návratu do ČR chovat, ne všichni turisté prý toho ale využijí.

Jedním z nich byl i muž, který byl ve čtvrtek přijat s podezřením na ebolu na infekční kliniku Nemocnice Na Bulovce. Trápily ho vysoké horečky, testy nákazu nepotvrdily. Ebolu neměl ani student Pardubické univerzity, u něhož prověřovali epidemiologové zdravotní obtíže v půli září.

Valenta také potvrdil, že trvají opatření na letištích – pokud by se na palubě letadla objevil člověk s podezřením na nákazu, sdělí to kapitán Řízení letového provozu. Informaci dostane také hlavní hygienik, Bulovka a Státní zdravotní ústav, který zařizuje vyšetření vzorku.

Na letiště vyjede epidemiologický tým, pasažéři letadla projdou přes teplotní screening do vyčleněného terminálu a epidemiologové sbírají kontakty. Cestující sedící v letadle v bezprostřední blízkosti podezřelého procházejí přísnější kontrolou a mohou být na 21 dní přijati na pozorování na Bulovku. Z letadla jako poslední je v biovaku vynesen postižený a převezen na Bulovku, poté následuje dekontaminace letadla, popsal Valenta.

Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Onemocnění má vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) činil k 5. říjnu počet obětí ve třech nejhůře zasažených zemích, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, 3879 lidí, přičemž nakaženo jich bylo celkem 8033.

Ohodnoťte tento článek!