Hygiena v britských nemocnicích pokulhává

Téměř 40 % personálu britských nemocnic nemá stálý přístup k teplé vodě, mýdlu, papírovým ručníkům a alkoholovým emulzím, jenž jsou potřebné k omezení šíření bakterie MRSA. Takové jsou výsledky každoročního průzkumu britské komise pro zdravotní péči, která vycházela z odpovědí 209, 000 zaměstnanců 570 nadací primární péče…

Podle každého čtvrtého respondenta nevěnují nadace podpoře mytí rukou u personálu, pacientů a návštěvníků dostatečnou pozornost.

Omezený přístup k hygienickým prostředkům vnímá např. 54 % personálu v nemocnicích Barnet a Chase Farm v londýnském obvodu Enfield. Čistota v těchto nemocnicích se dokonce stala hojně diskutovanou otázkou milulých voleb. Obecně je přístup k hygienickým prostředkům nižší v ambulantní sféře než je tomu v nemocnicích.

Superbakterii se stále daří

Podle posledních údajů je výskyt MRSA stále na vzestupu a to navzdory ostřejším hygienickým standardům zavedeným běhěm působení Johna Reida na ministerstvu zdravotnictví. Během dvou čtvrtletí roku 2005 onemocnělo infekcemi krevního oběhu 3,580 pacientů zatímco ve stejném období roku 2004 pouze 3,525.

Podle průzkumu prošlo 52 % personálu v průběhu posleních 12 měsíců školením pro zvládání infekcí. Přibližně 40 % zaznamenolo situaci, která mohla být potencionálně nebezpečná pro personáln nebo pacienty. V roce 2003 byl podíl těchto odpovědí 47%.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví připravuje legislativu s možností sankcí pro ty nadace primární péče, které nebudou plnit standardy hygieny a kontroly infekcí.

(ink), www.Zdravi.Euro.cz

Zdroj: The Guardian

Ohodnoťte tento článek!