Hygienici: Infikovaná klíšťata opět útočí

Ohniska výskytu klíšťat, infikovaných lymeskou borreliózou nebo klíšťovou encefalitidou, potvrdili hygienici napříč Českou republikou. Severovýchodní část země není tolik napadena jako ostatní kraje. Jiné jsou zasaženy silně a při návštěvě takových lokalit je třeba se před napadením klíštětem účinně chránit. „Nejvíc onemocnění oběma výše uvedenými chorobami je hlášeno z jižních Čech…

Praha – okolí Plzně, severních Čech, Prahy a Moravy,“ uvedla epidemioložka Hygienické stanice hl. m. Prahy Sylva Mayerhoferová. Infikovaná klíšťata se vyskytují především v povodí řek Vltavy, Sázavy, Dyje, Berounky, Malše a Lužnice, tedy ve známých výletních a rekreačních oblastech.

„Chránit by se měli především návštěvníci těchto míst. Lidé, kteří v nich dlouhodobě žijí, jsou většinou proti nákaze imunní,“

konstatovala epidemioložka. Proti klíšťové encefalitidě je možné očkování, proti lymeské borrelióze vakcinace zatím neexistuje.

„V Americe již testují očkovací látku proti této chorobě. Mohli bychom ji přivézt, ale účinnost by byla velmi nízká. U nás se totiž vyskytuje jiný druh borrelií,“ uvedl hygienik hlavního města Prahy Vladimír Polanecký.

„Nyní se vyskytují larvy a nymfy, dospělí jedinci jen ojediněle,“

připomněla Mayerhoferová. Toto stadium vývoje je nebezpečné, protože nymfa je průhledná a po nasátí sama odpadne. Při zdravotních potížích pak pacient možnost přenesení infekce klíštětem odmítá. Na očkování proti klíšťové encefalitidě je v tuto chvíli pozdě. Počet onemocnění lymeskou borreliózou je v ČR každoročně o řád vyšší než onemocnění klíšťovou encefalitidou. Té je k dnešnímu dni hlášeno 43 případů, kdežto borreliózy již 842.

IRENA KAŠÁKOVÁ-DESENSKÁ, Hradecké noviny, 13.7.2007

Ohodnoťte tento článek!