Hygienici prošetří, zda vonné svíce mohou škodit zdraví

Čeští hygienici prozkoumají, zda vonné svíce a tyčinky, voňavé olejíčky do lamp a parfémované spreje mohou škodit zdraví. Podle nejnovější zprávy Evropské kanceláře sdružení pro ochranu spotřebitelů totiž uvolňují do vzduchu rakovinotvorné látky, jako jsou benzen a formaldehyd…

PRAHA –

Výňatky z této zprávy přinesla v těchto dnech ČTK.

„Informace ČTK jsou pro nás podnětem, abychom se začali problémem zabývat,“ řekl hlavní hygienik ČR a náměstek ministryně zdravotnictví Michael Vít.

Uvedl, že zadá Státnímu zdravotnímu ústavu úkol, aby provedl v simulační komoře měření.

„Jestli je v těchto výrobcích hodnota benzenu, jak uvádí evropská kancelář, měl by na to být spotřebitel upozorněn,“ řekl.

Podle evropské zprávy látky, které se při hoření do bytu dostávají, poškozují sliznice, nepříznivě působí na nervovou soustavu a na plíce. Mohou zhoršit stav pacientů s astmatem a chronickou bronchitidou.

DÁLE ČTĚTE:
Na trhu se objevily svíčky obsahující rakovinotvorné látky

Vít připomněl, že podle platného zákona nedohlíží ministerstvo zdravotnictví na kvalitu ovzduší v bytech. Situace se posuzuje podle zákona o obecné bezpečnosti výrobků, na jeho dodržování dohlíží Česká obchodní inspekce (ČOI).

Pracovnice informačního centra ČOI ČTK potvrdila, že zdravotní nezávadností vonných svící či lamp se ČOI nezabývala. Sledovala je pouze z toho hlediska, zda se při hoření nezvrhnou a jsou bezpečné.

Rovněž Státní zdravotní ústav dělal pouze testy svící, které měly podobu marmelád. U nich byl problém, že nebyly označeny v češtině výstrahou, že při požití škodí zdraví. To už výrobce napravil. Problémem se dosud nezabývalo ani české Sdružení na ochranu spotřebitele.

Vít uvedl, že hygienici v jednom z projektů monitorují ovzduší bytů. „Mohu potvrdit, že formaldehyd i benzen jsme v bytech našli, ale zdroj jsme neurčovali,“ řekl. Zdrojem podle něj jsou koberce, nábytek, ale například i plynový sporák v kuchyni.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!