I Čong-wuk: Zdravotní systém by měl najít rovnováhu vlivu státu a občana

„Hovořili jsme o tom, že je potřeba se zaměřit nejen na klinickou medicínu, ale i na podporu zdraví a prevenci, takže vím, že to bude novou prioritou českého zdravotnického systému,“ uvedl k dnešnímu setkání s ministrem zdravotnictví generální ředitel WHO I Čong-wuk…

PRAHA – S problémy financování zdravotnictví se podle generálního ředitele Světové zdravotnické organizace I Čong-wuka potýkají všechny země. Po svém dnešním setkání s ministrem zdravotnictví Jozefem Kubinyim generální ředitel WHO novinářům řekl, že všechny země procházejí obdobím, kdy hledají rovnováhu mezi vlivem státu a občana. Kubinyi ho ve stručnosti informoval o svých reformních záměrech.

„Na jedné straně je zde pocit, že za oblast zdraví je zodpovědná vláda. Na druhou stranu je zdraví něco, co je individuální, za co odpovídá každý sám. Takže zde je třeba najít rovnováhu a samozřejmě získat potřebné prostředky,“ řekl představitel světové organizace.

Kubinyi převzal řízení zdravotnictví před dvěma týdny, v úterý chce požádat Poslaneckou sněmovnu, aby mu dala na vypracování koncepce čas do září. Z materiálů své předchůdkyně Marie Součkové převezme jen analytickou část.

„Hovořili jsme o tom, že je potřeba se zaměřit nejen na klinickou medicínu, ale i na podporu zdraví a prevenci, takže vím, že to bude novou prioritou českého zdravotnického systému,“ uvedl I Čong-wuk.

Připomněl, že činnost WHO se zaměřuje do dvou oblastí – je to určování standardů a přímá pomoc. Určování standardů například biologické ochrany či výroby léků je podle představitele WHO důležité pro rozvojové země i vyspělý svět. Pro rozvojové země je důležitá přímá pomoc, jako je vysílání expertů a boj proti malárii, HIV/AIDS a TBC. Pro všechny země je společný postup proti rakovině, vysokému krevnímu tlaku či obezitě.

„V rozvinutých i rozvojových zemích podporuje WHO zdravý životní styl a zdraví,“ uvedl I Čong-wuk. Kubinyi potvrdil, že na prevenci a zdravý životní styl hodlá klást důraz ve své koncepci.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!