Přejít na obsah

I nově navržené zvýšení DPH na léky se projeví ve vyšších nákladech pacientů a zdravotních pojišťoven

zpět
15.3.2011
léky
zvětšitlékyZdroj: www.wdr.de

léky | Zdroj: www.wdr.de

 

Nový návrh na změnu dosud uplatňované 10% sazby DPH u léků na 14 % a následné sjednocení sazeb až na 17,5 % se projeví zvýšenými finančními náklady pacientů a v případě změny cenotvorby také zdravotních pojišťoven obdobně, jako tomu bylo u předchozího návrhu vlády na zvýšení DPH na 20 %.

Přestože vláda České republiky upravila původní návrh na zvýšení DPH u léků a zdravotnických prostředků, vzrostou výdaje pacientů a zdravotních pojišťoven jen za tyto položky od roku 2013 o více než 4,5 miliardy korun ročně.

Podle odhadu České lékárnické komory naroste v důsledku změn v dani z přidané hodnoty celkový účet v segmentu zdravotnictví v roce 2012 o 5,6 miliardy korun.

V nákladech za léky a zdravotnické prostředky to znamená o 650 milionů vyšší výdaje pacientů a zhruba o 2 miliardy více pro zdravotní pojišťovny v příštím roce, v tom následujícím pak zaplatí pacienti o dalších 550 milionů a pojišťovny o 1,5 miliardy více.

“V souvislosti s vyššími náklady zdravotních pojišťoven se často hovoří o nutnosti kompenzace ze státního rozpočtu. To je však velmi složitá záležitost. Administrativně mnohem méně náročnou variantou s jasným výsledkem je léky a zdravotnické prostředky hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění od DPH zcela osvobodit,” říká Stanislav Havlíček a dodává, “to by umožnilo najít pro zdravotnictví tolik potřebné prostředky přímo v rozpočtech zdravotních pojišťoven. Konkrétní dopady takového opatření naše komora zpracovává.”

Problematika DPH na léky bude projednávána také v úterý 15. března na výroční valné hromadě PGEU (Evropský svaz lékárníků) v Bruselu.

Navržená cílová výše daně 17,5 % je u léků v zemích EU zcela neobvyklá, v porovnání s evropským průměrem je více než dvakrát vyšší.


Komentovat článek: I nově navržené zvýšení DPH na léky se projeví…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku I nově navržené zvýšení DPH na léky se projeví…

Komentáře

další 4 komentáře
info o DPH  | 15. 03. 2011 13:31

Dle médií plátci DPH nejsou zdravotnická zařízení,proč by tedy i léky nemohly být také vyjmuty z platby DPH?

J.S. ukol pro ministra financi  | 15. 03. 2011 12:08

Proč by zrušení DPH u léků hrazených z pojištění mělo být nerealizovatelné?Protože to je konečně jednou něco, co má logiku a ke všemu to vůbec není složité udělat, systému by to pomohlo porozmotat cenotvornou motanici.....?

Pinďa 0% DPH  | 15. 03. 2011 11:47

na léky je velmi soudružzské gesto vůči farma firmám v době, kdy ze zdravotního pojištění jsou hrazena podpůrná léčiva a pzlú a současně regulace cen vybraných skupin léčiv takzvaným "trhem" nefunguje..-:))

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné