I přes baby boom nebudou stavět nové sály

Titulní obrázek

Třiatřicetiletá Petra Holoubková z Prahy má za měsíc poprvé rodit, ale radost z dítěte jí teď kalí obavy, že kvůli porodnímu boomu a přetížení porodnic v metropoli se nedostane včas na sál. Může třeba porodit i v sanitce cestou do nějaké nemocnice mimo hlavní město…

Mluvčí ministerstva zdravotnictví tvrdí, že problém s přeplněnými porodnicemi za tři roky pomine

„Přitom se o tom, že se u nás rodí stále více dětí, mluví už aspoň rok,“ rozčiluje se Holoubková. Jak ale oznámila pražská záchranná služba, porodnice kvůli návalu rodiček a limitu svých kapacit vyhlásily stopstav. Mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová se kvůli tomu dokonce ostře pustila do ministerstva zdravotnictví (MZ).

„Vzhledem k panujícím prognózám se počet narozených dětí v nejbližší době snižovat nebude, takže pokračování současné situace je více než reálné. Její zlepšení není bohužel v kompetenci ani v silách záchranné služby. Netečnost kompetentních orgánů, což je v případě Prahy ministerstvo zdravotnictví, je zarážející,“ uvedla Ernestová, podle které tíživá situace graduje.

„Snahy o transport rodiček do porodnic Středočeského kraje jsou pro nás nepřijatelné, především kvůli riziku ohrožení zdraví pacientky,“ řekla Ernestová.

Odvolala se na stanovisko ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) z letošního dubna, podle kterého musí záchranka předat pacienta do nejbližšího vhodného zařízení a to je povinno ho převzít. Pražské nemocnice ale mají udělenou výjimku.

„Nemocnice mohou rozhodnout o transportu rodiček do některé z porodnic mimo Prahu,“ dodala Ernestová.

Pražské nemocnice nařčení záchranné služby o tom, že by své rodičky posílaly rodit někam jinam, nejdříve odmítly.

Ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz však uvedl, že minulý pátek kolem 14. hodiny odmítlo přijmout jednu rodičku hned pět pražských nemocnic a všechny ji posílaly rodit do středních Čech. Faktický stopstav byl podle Schwarze v Praze odvolán až po více než 24 hodinách během víkendu.

Jednou z porodnic, která rodičku odmítla přijmout, byla ta v Thomayerově nemocnici v Krči. „Ano, museli jsme to udělat z kapacitních důvodů,“ potvrdila Právu její mluvčí Martina Štanclová. Podle ní však zdejší porodnice zatím nemusela odmítnout ani jednu ze zaregistrovaných budoucích maminek.

„Na systém registrovaných rodiček jsme najeli od 1. března,“ řekla Štanclová. Připustila, že porodníci už několikrát odmítli z kapacitních důvodů přijmout ženu, která zde nebyla registrovaná. „Vždy se ale jednalo o neakutní stav a v takovém případě jsme telefonicky zjišťovali, kde si ženu převezmou,“ dodala. Podle Julínkova mluvčího Tomáše Cikrta se ale případ z minulého týdne stal jinak a nejednalo se prý o akutní problém.

„Jinak by takovou rodičku musela každá nemocnice přijmout,“ řekl Právu Cikrt. Připustil ale, že je vytíženost pražských porodnic značná.

„Víme, že praskají ve švech. Je ale na ředitelích nemocnic, aby si další kapacity vytvořili sami ze svých zdrojů. Nemá přece cenu kvůli porodnímu boomu, který bude trvat jen dva tři roky, stavět nové sály,“ řekl Cikrt. „Zejména pojišťovny dnes rozhodují, kolik peněz se dá kam do zdravotnictví. Tlačíme na ně, abychom je donutili zohlednit vyšší náklady těch vytíženějších zdravotnických zařízení. Peníze mají jít za pacienty,“ vysvětlil představu MZ Cikrt.

Když bude mít nemocnice víc peněz, může prý tyto prostředky vložit do úpravy svých prostor nebo lépe zaplatit personál.

*

Středočeši zatím stíhají

Ačkoliv počty porodů trhají rekordy nejen v hlavním městě, ale také ve středních Čechách, zatím tady k podobným situacím, k jakým mělo dojít v Praze, nedošlo. V Mladé Boleslavi podle mluvčí tamní Klaudiánovy nemocnice Hany Koišové od soboty ležela maminka odmítnutá v Praze-Podolí. Podle Koišové v poslední době stále stoupá v jejich nemocnici počet žen z Prahy, které se dotazují, zda je v mladoboleslavské porodnici volno. „Čas od času nějaká maminka přijede z Prahy rodit k nám a je pravda, že v poslední době jich přibývá,“ potvrdila mluvčí. Také mluvčí příbramské nemocnice Monika Boučková Právu potvrdila, že u nich poslední dobou stoupá nejen počet porodů, ale také případy, kdy do nemocnice volají Pražanky a ptají se na možnost zde rodit. „Stává se tak, když zjistí, že v pražských porodnicích je plno, aby si zajistily místo v porodnici,“ dodala Boučková.

Petr Blahuš, Právo

**

I přes baby boom nebudou stavět nové sály
Ohodnoťte tento článek!