IKEM dostal octavii, jež urychlí transplantace orgánů

Novou Škodu Octavia převzali zástupci špičkového transplantačního zařízení IKEM, aby ji mohli využít pro záchranu lidských životů. Vůz, který darovala mladoboleslavská automobilka Škoda Auto, sice nebude přímo vozit lidské orgány, ale bude sloužit k objíždění nemocnic a mapování situace pro možné transplantace…

Vůz, který darovala mladoboleslavská automobilka, bude sloužit k objíždění nemocnic

„Musíme být s nemocnicemi, s jejich anesteticko-resuscitačními odděleními v neustálém kontaktu a koordinovat vzájemně činnost. Při samotné transplantaci pak záleží na každé minutě,“ vysvětloval uznávaný kardiochirurg Jan Pirk.

„Pojišťovna tuto činnost nehradí, takže na nákup vozu bychom neměli peníze. Proto jsme skutečně vděční, že se Škoda Auto rozhodla nás sponzorovat,“ řekl profesor Pirk.

Autem najezdí jeho kolegové z IKEM okolo osmi tisíc kilometrů měsíčně takřka po celých Čechách. „Nemocnice nás kontaktuje v okamžiku, kdy je pacient ve stavu klinické smrti a stává se potenciálním dárcem orgánů. Ty se pak transportují rychlou záchrannou službou s majáčky. Jde o minuty, v tu chvíli už má profesor Pirk pacienta na sále a jsou připraveni přijmout nové srdce,“ říkala další lékařka IKEM Eva Pokorná, která si včera v Mladé Boleslavi vůz přebírala a která jej bude s dalšími kolegy využívat.

„Objíždíme nemocnice, jednáme s lékaři, s pozůstalými. Je to velmi emotivní a náročné. Většinou jde totiž o náhlé úmrtí, například při autohaváriích nebo krvácení do mozku, postiženi jsou to mladí lidé a rodina těžko v tu chvíli chápe, že orgány jejich zemřelého dítěte zachrání život někomu jinému,“ říkala o své práci Pokorná, vedoucí lékařka střediska odběru orgánů IKEM.

V tomto zařízení minulý rok transplantovali 350 orgánů, z toho 48 srdcí a přes dvě stě ledvin. „Dárců je stále nedostatek, například na srdce nyní čeká kolem stovky lidí, takže je pro nás důležité být neustále ve spojení s nemocnicemi, odkud orgány čerpáme,“ doplnil Pirk.

Radek Plavecký, Právo

IKEM dostal octavii, jež urychlí transplantace orgánů
Ohodnoťte tento článek!