Přejít na obsah

IKEM hospodaří se ziskem, hájí efektivitu svých nákupů

zpět
9.4.2011
IKEM
zvětšitIKEM
Autor: Sestra

IKEM | Autor: Sestra

 

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) financuje provoz i rozvoj vlastními prostředky bez nároků na státní rozpočet.

I v minulém roce, který byl pro celé zdravotnictví nepříznivý, udržel výrazně ziskové hospodaření, řekl dnes novinářům ředitel IKEM docent Jan Malý. Odmítl informace médií o neefektivních nákupech a únicích peněz v tomto špičkovém zařízení. Kolem zakázek IKEM se v poslední době objevila řada kauz, protikorupční policie se navíc zabývá milionovými majetky ředitele IKEM Malého a jeho náměstka Ivana Netuky, které údajně neodpovídají jejich příjmům.

„V roce 2010 přesáhl hospodářský zisk po zdanění 32 milionů korun. Hrubý provozní zisk (před započtením úroků, daní a odpisů) činil 234 milionů,“ upřesnil. Podle náměstka pro ekonomiku Michala Stiborka je logické, že v závislosti na rozvoji činnosti IKEM roste i objem nakupovaného materiálu. Procesy nákupu, evidence i kontroly se snaží IKEM „standardizovat“.

Konkrétně se zmínil o čtyřleté zakázce na nákup speciálního zdravotnického materiálu, která původně měla stát dvě miliardy korun. Tendr umožnil ušetřit zhruba 40 milionů korun ročně.

Média označila za problematické, že zakázku získala neznámá firma bez zaměstnanců Kardioport. Údajně byly nejasnosti kolem vypsání výběrového řízení. Ředitel uvedl, že IKEM vypsal veřejnou zakázku a zveřejnil, že bude uzavřena rámcová smlouva na čtyři roky a že předpokládaná hodnota za toto období činí necelé dvě miliardy. „Na celém řízení nebylo nic zmatečného či nejasného,“ zdůraznil. Do řízení se přihlásilo pět společností, měly podat závaznou nabídku, což udělalo jen sdružení pěti dodavatelských firem vedených Kardioportem.

Tuto zakázku prověřil antimonopolní úřad a neshledal v postupu IKEM žádné pochybení, stejně jako ministerstvo zdravotnictví, řekl Malý. „Všichni členové managementu i jejich rodiny podepsali čestné prohlášení, že nevlastní a nikdy nevlastnili akcie Kardioportu,“ uvedl ředitel, který stejně jako celé vedení zveřejnil také původ veškerého svého majetku.

Malý rovněž řekl, že úkolem IKEM jako veřejného zadavatele je hodnocení kvality a výhodnosti ceny dodávek, nikoli prověřování vlastnických vztahů uchazečů. Opačný postup by podle něj byl nezákonnou diskriminací.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: IKEM hospodaří se ziskem, hájí efektivitu svých…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku IKEM hospodaří se ziskem, hájí efektivitu svých…

Komentáře

dalších 5 komentářů
faith no more PUVODNI TEXTY, KTERE OPSAL DR. FRONEK  | 11. 04. 2011 01:36

http://www.zone.sk/viamedica/uwhtk.html

Dr.Acula správné hospodaření  | 9. 04. 2011 13:52

Klídek, pane kolego, nenechte si zkazit náladu. Soudruh Oskar buďto netuší k čemu se vyjádřuje, anebo je jedním z doručitelů akcií slavné firmy kardio-port a.s. .... a k malému encefalopatovi se radši ani nebudu vyjadřovat. A teď už musím jít opisovat publikace, abych byl jednou taky jmenován slavným přednostou a mohl doručit nějaké akcie na doručitele :O) - anebo radši neee.

challenger správné hospodaření  | 9. 04. 2011 11:50

óó nikoliv. ale to, že si hnědobolševický ksindlík zajistí prostředky na své tunelářské rejdy z veřejných zdrojů, to jest z peněz od lidí, kterým je stát pod pohrůžkou násilí ukradl, to mi vadí, ty hnědobolševický moulo. O vyrovnaném hospodaření mluv, ksindlíku, až ty peníze dá někdo dobrovolně za skutečně vytvořené hodnoty a ne na to, že hnědobolševický ksindl z VZP na úkor jiných plní jinému hnědobolšeického ksindlíkovi z IKEMu, že ruka ruku myje, že hnědobolševický ksindlík v IKEMu prachy tuneluje a protáčí je přes stranické pokladny a jeho oficiální příjem zdaleka nepokrývá jeho čerstvě nabytý majetek, ksindle. Mně nevadí, když má někdo majetek, protože pracuje a vytváří hodnoty. Ale tohle je hnědobolševická parodie a já bych chtěl opravdu znát toho ksindla, který se opovažuje tohle nazývat "hospodaření se ziskem". Cigošská banda, která přepadá v parku těhotný ženský taky hospodaří se ziskem, ty grázle jeden hnědobolševická drzá, mezi touto bandou a Malým a netukou není principiální rozdíl, jen v předmětu činnosti, v podobě, jak získávají svůj majetek však nikoli. Soudruzi Malý a Netuka si můžou prezentovat číslíčka jaká chtějí, ve státní monopolistické organizaci si vyrobíme zisk a ztrátu jak jen chceme, soudruhu, stačí třeba přestat platit doktorům nebo udělat jinou lumpárnu nebo stačí, když VZP od zeleného stolu odmítne platit za péči. Takže o vyrovnaném hospodaření či ziskovosti mluv, soudruhu, až to bude privátní subjekt podnikající ve volné hospodářské soutěži a až soudruh Malý a Netuka budou mít majatek, který odpovídá jejích oficiálním příjmům - ty ať jsou klidně 32 mega ročně, jako to má generální ředitelka Vodafone, jenže to by nejdřív museli tihle dva ksindlíci - jeden obstarožní aparátčík a jeden zkorumpovaný protekční hnědý svazáček - museli nejdřív odvést práci, která by za to stála. Já vím, že se samozřejmě těm dvěma ksindlům nic nestane, protože jejich hnědobolševická matička strana a všichni ti zkorumpovaní státní zástupci je ochrání. Takže klídeček, socanská hnědá svoloči a podobné žblebty si nech na schůze na Janském vršku.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné