IKEM hospodaří se ziskem, hájí efektivitu svých nákupů

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) financuje provoz i rozvoj vlastními prostředky bez nároků na státní rozpočet.

I v minulém roce, který byl pro celé zdravotnictví nepříznivý, udržel výrazně ziskové hospodaření, řekl dnes novinářům ředitel IKEM docent Jan Malý. Odmítl informace médií o neefektivních nákupech a únicích peněz v tomto špičkovém zařízení. Kolem zakázek IKEM se v poslední době objevila řada kauz, protikorupční policie se navíc zabývá milionovými majetky ředitele IKEM Malého a jeho náměstka Ivana Netuky, které údajně neodpovídají jejich příjmům.

„V roce 2010 přesáhl hospodářský zisk po zdanění 32 milionů korun. Hrubý provozní zisk (před započtením úroků, daní a odpisů) činil 234 milionů,“ upřesnil. Podle náměstka pro ekonomiku Michala Stiborka je logické, že v závislosti na rozvoji činnosti IKEM roste i objem nakupovaného materiálu. Procesy nákupu, evidence i kontroly se snaží IKEM „standardizovat“.

Konkrétně se zmínil o čtyřleté zakázce na nákup speciálního zdravotnického materiálu, která původně měla stát dvě miliardy korun. Tendr umožnil ušetřit zhruba 40 milionů korun ročně.

Média označila za problematické, že zakázku získala neznámá firma bez zaměstnanců Kardioport. Údajně byly nejasnosti kolem vypsání výběrového řízení. Ředitel uvedl, že IKEM vypsal veřejnou zakázku a zveřejnil, že bude uzavřena rámcová smlouva na čtyři roky a že předpokládaná hodnota za toto období činí necelé dvě miliardy. „Na celém řízení nebylo nic zmatečného či nejasného,“ zdůraznil. Do řízení se přihlásilo pět společností, měly podat závaznou nabídku, což udělalo jen sdružení pěti dodavatelských firem vedených Kardioportem.

Tuto zakázku prověřil antimonopolní úřad a neshledal v postupu IKEM žádné pochybení, stejně jako ministerstvo zdravotnictví, řekl Malý. „Všichni členové managementu i jejich rodiny podepsali čestné prohlášení, že nevlastní a nikdy nevlastnili akcie Kardioportu,“ uvedl ředitel, který stejně jako celé vedení zveřejnil také původ veškerého svého majetku.

Malý rovněž řekl, že úkolem IKEM jako veřejného zadavatele je hodnocení kvality a výhodnosti ceny dodávek, nikoli prověřování vlastnických vztahů uchazečů. Opačný postup by podle něj byl nezákonnou diskriminací.

Ohodnoťte tento článek!