IKEM slibuje více muziky za stejné peníze

Nový šéf pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleš Herman představil svůj restrukturalizační plán, jehož hlavní cílem je nejen udržení stávající kvalitativní úrovně klinické a experimentální činnosti IKEM, ale také její rozšíření při udržení finančních nákladů na úrovni tohoto roku.

Významnou ambicí nového ředitele je navýšení počtu transplantací, v nichž je pražský IKEM v rámci ČR co do celkového počtu provedených výkonů naprostým lídrem. Náklady by přitom měly zůstat stejné.

Prostor k úsporám podle Hermana stále existuje. Rezervy jsou především u dodávek zdravotnického materiálu a přístrojů. Například s firmou KardioPort, se kterou podle některých zdrojů předchozí vedení IKEM uzavřelo výrazně nevýhodnou smlouvu, už dohodl pro příští rok slevu 16 procent a na cenu prý ještě bude tlačit.

Lídr v transplantacích

IKEM nyní provádí 58 procent transplantací v ČR, kapacity má podle Hermana až na 70 procent, tím se stane národním transplantačním centrem.

„Předkládáme zvýšení počtu výkonů, protože to pacienti na čekacích listinách vyžadují.

Abychom toho docílili, byli bychom moc rádi, kdyby peníze, které jsme ušetřili slevami na materiálech a činnosti kardiocentra, nebyly převedeny na účet pojišťoven, ale vráceny pacientům do transplantační péče,“ řekl ředitel.

Balíčkové ceny by měly být pro pojišťovny stravitelné

Pro pojišťovny bude podle něj transakce „neutrální“, ušetřené peníze vrátí na jiný program IKEM. Tak to podle Hermana bylo už dřív, IKEM z výnosu kardiocentra kryl nedostatek peněz pro jiná svá pracoviště. „Smyslem je zrovnoprávnění center, aby si každé hospodařilo za svůj rozpočet,“ shrnul.

IKEM připravil pro pojišťovny návrh „balíčkových“ cen, zahrnují náklady na přípravu pacienta k transplantaci, její provedení i návaznou péči. Třeba za transplantaci ledviny by IKEM měl mít 450.000 korun. Chystaná úhradová vyhláška dává nemocnicím možnost sjednat si na část péče individuální ceny, toho chce ředitel využít.

Pokud pojišťovny přistoupí na tyto návrhy, garantuje IKEM v příštím roce 200 transplantací ledvin, 75 transplantací jater, 50 transplantací srdce a 35 transplantací slinivky. Celkem 360 transplantací za 360 milionů korun. IKEM chce posílit podíl transplantací ledvin od žijících dárců.

Snížením cen materiálu se podle ředitele podařilo snížit náklady na mimořádně nákladnou péči. Loni 240 pacientů stálo pojišťovny 446,6 milionu, letos za deset měsíců 167 pacientů stálo 290 milionů. Pojišťovny platí zálohově, IKEM jim peníze vracel. Nyní je chce zpět do péče.

Méně náměstků – vyšší efektivita vedení

Herman vede IKEM od 3. října po odvolaném Janu Malém. Zvítězil ve výběrovém řízení vyhlášeném ministrem Leošem Hegerem (TOP 09). Ministr uvedl, že tak chce personálně stabilizovat IKEM a získat pro něj novou legitimitu.

Herman zrušil funkci čtyř náměstků, vede IKEM se dvěma náměstky pro ekonomiku Michalem Stiborkem a pro léčebně preventivní péči Michaelem Želízkem. Nově zřídil v IKEM centrum experimentální medicíny.

Malému vytýkala média čtyřletou zakázku pro KardioPort na nákup kardiostimulátorů a dalšího speciálního materiálu. IKEM se dostal na přední stránky novin i kvůli nejasnostem kolem mnohamilionových majetků svých manažerů.

Psalo se o něm i v souvislosti s údajným plagiátem vědecké práce dvou jeho pracovníků, z opisování byl nařčen Jiří Froněk. Ředitel ho jmenoval šéfem transplantační chirurgie až poté, co nařčení vyvrátila komise Univerzity Palackého v Olomouci.

Ohodnoťte tento článek!