IKEM transplantoval loni 420 lidem 459 orgánů, nejvíc v historii

Aleš Herman (IKEM): Když nebudeme muset vracet ušetřené peníze, určitě si vystačíme.

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedl loni rekordní počet transplantací – 420 pacientů dostalo 459 orgánů. Ve 39 případech totiž dali lékaři s ledvinou pacientovi také další orgán – slinivku, srdce, játra nebo Langerhansovy ostrůvky. Novinářům to řekl ředitel IKEM Aleš Herman. Nejvyššího počtu transplantací se podle něj podařilo dosáhnout i přes omezující úhradovou vyhlášku, která platby od zdravotních pojišťoven snížila.

„Rekordního počtu jsme mohli dosáhnout díky zavedení transplantačních balíčků. Platby od pojišťoven tak pokryjí veškerou péči před, během i po transplantaci a nastavují financování podle skutečného stavu,“ uvedl.

Náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Petr Honěk uvedl, že loni zaplatili IKEM za transplantace 253 milionů, tedy o 145 milionů korun víc, než nařizovala vyhláška. Celkem dostal IKEM za péči 1,55 miliardy, letos počítá VZP s nárůstem na 1,61 miliardy korun.

Přednosta Transplantcentra IKEM Pavel Trunečka upřesnil, že oproti předloňsku stoupl loni počet transplantovaných orgánů o 63, IKEM provádí v průměru devět transplantací týdně. Vůbec nejvyšší byl počet transplantací jater, a to 87, a kombinace slinivky s ledvinou, jichž bylo 30. „Celkově nejvyššího počtu výkonů, jako doposud vždy, jsme dosáhli u transplantací ledvin, loni jich bylo 282, z toho 65 od žijících dárců, což je také nejvíc v historii programu,“ řekl přednosta.

IKEM posílil v posledních dvou letech také transplantace ledvin od žijících dárců. Orgán vydrží v průměru i třikrát déle, tedy přes 20 let, oproti orgánu od zemřelých dárců.

U transplantací jater se program rozvíjel u tzv. splitů, tedy rozdělení jater více příjemcům. „Loni jich bylo 14, z toho šest u dětí,“ řekl Trunečka s tím, že transplantace jater u dětí dělají jediní v ČR. Loni se podařilo metodou splitu zachránit dva dospělé po akutní otravě muchomůrkou zelenou. „Nebýt okamžitého a světově unikátního zásahu, pár se nedožil rána. Čtyři měsíce po transplantaci se oběma daří velmi dobře,“ řekl.

Vedoucí oddělení odběrů orgánů Eva Pokorná připomněla, že k úspěchu je nutná souhra desítek lidí. „Na záchraně každého pacienta spolupracují lékaři, zdravotníci, koordinátoři, ale i řidiči sanitek či piloti – ti všichni uskuteční kvůli jednomu orgánu až 300 telefonních hovorů,“ řekla a dodala, že důležitá je i spolupráce s dárcovskými nemocnicemi.

Ředitel předpokládá, že stoupající počet transplantací se podaří letos přinejmenším udržet. Počítá s dalším rozšiřováním kapacit. Do budoucna plánuje vybudovat nový operační sál pro kliniku transplantační chirurgie. Začít chce co nejdřív také s přípravami stavby nového pavilonu G1, G2, což odlehčí hlavní budově, kde by mohlo vzniknout více ambulancí například pro pacienty po transplantaci. Jejich počet rok od roku roste, aktuálně má IKEM jen po transplantaci ledviny v péči přes 2200 pacientů.

Ohodnoťte tento článek!