Přejít na obsah

Iktové centrum je stále v mlze

zpět
16.8.2011
mozek, neurologie
zvětšitmozek, neurologieZdroj: www.topnews.in

mozek, neurologie | Zdroj: www.topnews.in

 

Teprve na konci roku bude jasné, zda vznikne v Náchodě iktová jednotka pro pacienty s akutní cévní mozkovou příhodou, lidově řečeno mrtvicí.

Bude v náchodské nemocnici fungovat iktové centrum, které zabezpečí a poskytne péči pro 200 tisíc obyvatel z celého Náchodska, velké části Rychnovska a menší části Trutnovska? Otázka, která je již několik měsíců předmětem diskuzí odborné i laické veřejnosti, však dosud nemá svou jednoznačnou a především konečnou odpověď.

Leoš Heger, ministr zdravotnictví, při své návštěvě Oblastní nemocnice Náchod zkraje roku v souvislosti s protestní akcí lékařů „Děkujeme, odcházíme“ nemocničním doktorům zřízení iktového centra přislíbil. Zatím ale není nic jistého. Podle informací Lukáše Holuba, tiskového mluvčího náchodské nemocnice, vyhlásilo Ministerstvo zdravotnictví České republiky na konci června druhé kolo výběrového řízení na zřízení iktových center.

Do výběrové řízení se Náchod přihlásil

Uzávěrka přihlášek bude v polovině srpna, výsledky by měly být známy do konce roku. „Samozřejmě jsme se do výběrového řízení přihlásili,“ uvedl za náchodskou nemocnici její mluvčí Holub. Nyní nezbývá tedy nic jiného než čekat, jak vše dopadne.

Iktové centrum je místo, kam se vozí pacienti s cévní mozkovou příhodou, přičemž při převozu rozhodují o životě člověka doslova minuty. Jeho posláním je zajistit včasnou specializovanou léčbu pacientů a to tak, aby byla vyšší šance na snížení následků tohoto onemocnění, případně vůbec šance na záchranu. Na kolik korun iktová jednotka vyjde?

„V současnosti je v naší nemocnici centrum připraveno k provozu a žádné investiční náklady nejsou potřeba,“ odpověděl Deníku mluvčí nemocnice Lukáš Holub s tím, že iktové centrum je vybaveno podle standardů pro jednotku intenzivní péče (JIP), přičemž součástí jsou také takzvané „cé téčko“ a ultrazvuk.

K dispozici je celkem čtyřiatřicet lůžek

„Iktové centrum v rámci neurologické jednotky intenzivní péče má k dispozici čtyři lůžka a současně třicet lůžek neurologického oddělení,“ upřesnil mluvčí Holub. Četné zprávy ohledně rušení neurologie v Náchodě, pod kterou iktové centrum spadá, vyvolaly před nedávnem značnou vlnu nesouhlasu mezi veřejností. Málokdo chápal, proč by se měli lidé v ohrožení života vozit až do nemocnice v Hradci Králové, když v Náchodě je veškeré potřebné vybavení pro iktovou jednotku plně k dispozici.

Mnozí představitelé veřejného života se aktivně zapojili do boje za záchranu neurologie v náchodské nemocnici. Některé ze starostů k tomu tehdy vedly i současně přicházející změny v organizaci záchranné služby, kdy lékaře v sanitkách měly začít nahrazovat posádky se zdravotními záchranáři.


Komentovat článek: Iktové centrum je stále v mlze

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Iktové centrum je stále v mlze

Komentáře

1 komentář
Poštolka Ne v mlze, ale spíš někde jinde..  | 16. 08. 2011 11:46

Jak by mohlo být v Náchodě (jakou váhu mají Hegerovy sliby, to ví každý), když je v Trutnově. To by v Náchodě museli mít trafikanta Kochana (ODS, vykroužkován ve volbách), který sedí ve správní radě VZP. Takže náchodští, pusťte to z hlavy. Centra slouží k tunelování VZP a v Náchodě není jistota, že peníze skončí ve správné kapse.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné