Individuální očkovací plány pro děti Sněmovna patrně neschválí

Sněmovna by neměla podle názoru zdravotnického výboru schválit zavedení individuálních očkovacích plánů pro děti. Výbor ale ve středu před závěrečným sněmovním kolem doporučil poslancům vypustit svůj dřívější sporný návrh, který by podle některých právních výkladů umožnil očkování dětí i bez souhlasu rodičů.

Sněmovna bude o podobě novely zákona o ochraně veřejného zdraví hlasovat koncem května.

Možnost očkovat dětí bez souhlasu rodičů byla původně zamýšlena jen pro výjimečné situace, například epidemie. Právníci ale uvedli, že v širokém pojetí by návrh umožnil očkování proti vůli rodičů.

„Pokud je tam víceznačnost, je potřeba paragraf vypustit. Zákon by měl být jednoznačný,“ řekl dnes ČTK a Radiožurnálu místopředseda výboru Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). Rovněž podle dalšího místopředsedy a zpravodaje předlohy Davida Kasala (ANO) se maminky nemusí nějakého násilného očkování dětí obávat.

Se zavedením individuálních očkovacích plánů ve výboru opět neuspěli Nina Nováková a František Vácha (oba TOP 09 a Starostové). Výbor nedoporučil schválit ani návrh jejich kolegy z klubu Jana Farského, podle kterého by zdravotní způsobilost dítěte pro zotavovací akce, například tábory nebo školy v přírodě, potvrzoval rodič, nikoli lékař. Zdravotnický výbor naopak opět podpořil snížení navrhovaných pokut za prohřešky vůči povinnému očkování dětí.

Hlavní hygienik Vladimír Valenta a předseda výboru Rostislav Vyzula (ANO) nynější očkovací plán vyzdvihovali. Před novináři jej označili za jeden z nejlepších a velmi úspěšný. Upozornili na to, že vládní novela se očkováním v podstatě vůbec nezabývala. Debata vznikla ve Sněmovně a výbor nedoporučil systém měnit. Při ministerstvu zdravotnictví se už ale ustavila komise, která se bude očkováním zabývat.

Novela patrně změní i ochranu obyvatel před hlukem. Obce by mohly podle doporučení výboru dostat právo udělovat hlukové výjimky pořadatelům venkovních hudebních produkcí. Vyhlašování hlukových pásem kolem letišť bude asi dál vyžadovat dohodu s hygieniky. Ti by podle návrhu výboru neměli dát souhlas ke stavbě obytného domu, pokud by měl vzniknout například u silnice nebo železnice, kde hluk překračuje limity.

Výbor nedoporučil poslancům schválit návrh Martina Kolovratníka (ANO), podle něhož by provozovatelé zdrojů hluku už nemuseli budovat protihlukové stěny v případě, že v okolí později vznikla nová bytová výstavba. Sněmovna ale spíše přijme jiný návrh, podle kterého investor nebude moci žádat protihluková opatření po provozovateli zdroje hluku, pokud neprovedl dostatečnou ochranu sám. Nebude to platit, pokud hluk vzroste. Vládní novela už předpokládá, že pokud nebudou hlukové limity z provozu na silnicích a drahách překročeny vně budov, automaticky to bude platit i pro vnitřní prostory.

Předloha, která přináší řadu dalších úprav, je celkovou revizí zákona. Úředníci by například mohli vstupovat do bytů kvůli kontrole zdroje hluku, kterým byly překročeny hygienické předpisy. Pokud by lidé vstup do bytu neumožnili, hrozila by jim až půlmilionová pokuta. Novela taky zavede pravomoc omezení nebo zákazu dodávek vody, pokud přestane splňovat i mírnější hygienické limity. Cílem normy je podle autorů sladit ji se správním řádem. Omezí podle nich také administrativu.

Ohodnoťte tento článek!