Infekce v nemocnici? Běžné

Titulní obrázek

Přijít do nemocnice třeba na operaci žlučníku a odejít odtamtud s vážnou infekcí? Někdy ano. Podle statistik, které si zdravotnická zařízení vedou, si desetina pacientů nějakou chorobu od nich odnese…

Úplně zabránit tomu, že se v nemocnici nakazíte vážnou infekcí, podle lékařů není možné

Nejčastěji je to zlatý stafylokok, což je bakterie, která způsobuje hnisání ran a může vést také k otravě krve. „Označuje se jako nemocniční nákaza nebo také druhá žloutenka,“ říká mluvčí brněnské fakultní nemocnice Anna Nesvadbová.

Nejvážnější forma zlatého stafylokoka je přitom odolná proti antibiotikům, což komplikuje léčbu nemocných. A podle slov lékařů se nedá z nemocnic vymýtit docela, přestože s ním bojují.

„Ve zdravotnických zařízeních se zkrátka koncentrují lidé se zvýšenou mírou rizika a často se sníženou imunitou. Při operacích dochází k velkému zásahu do těla člověka, a tím nebezpečí infekce stafylokokem výrazně stoupá,“ vysvětluje Vlastimil Jindrák, primář oddělení klinické mikrobiologie pražské Nemocnice Na Homolce.

V této nemocnici se bakterií nakazí jeden pacient ze sta. Nejvíce jsou ohroženi pacienti s cukrovkou a se sníženou imunitou.

„Rozhodně nelze říct, že tam, kde pacient chytí stafylokoka, zanedbali lékaři péči nebo hygienu. Naopak v kvalitních velkých nemocnicích jsou tyto případy častější než obvykle,“ říká primář Jindrák.

Důvod je prostý: léčí těžší případy, a riziko nákazy je tudíž mnohem větší.

Nemocnice si všechny případy infekce přísně evidují. „Snažíme se vyhledávat všechna riziková místa, a omezit tak možnost nákazy na minimum,“ dodává Vlastimil Jindrák. Na Homolce proto plošně sledují výskyt infekcí už několik let.

Problémem nemocničních infekcí se vážně zabývá i Světová zdravotnická organizace. Jejím cílem je mimo jiné přimět pacienty, aby se sami starali, jestli náhodou doktoři nezanedbávají hygienu, a sami tak nenahrávají šíření chorob.

Pacient musí prokázat chybu nemocnice

„Pacient by se neměl bát zeptat lékaře nebo sestry, jestli si vydezinfikovali ruce. Právě na rukou se totiž zlatý stafylokok nejvíce šíří,“ říká lékař David Marx, který se chybami ve zdravotnictví dlouhodobě zabývá. Přiznává však, že zatím to čeští pacienti mohou vůči lékařům vnímat jako přílišnou troufalost.

Česko na tom není podle jeho slov jinak než ostatní srovnatelné státy. „V rozvinutých zemích se počet lidí nakažených v nemocnicích pohybuje mezi pěti a deseti procenty,“ říká. Pacienti, kteří se v nemocnici nakazí a chtějí za nalomené zdraví odškodnění, musí především prokázat, že jejich infekci zavinili lékaři nebo sestry.

„Nestačí říct, že se mi něco stalo a chci peníze. Pokud se nedokáže chyba, má pacient žádající bolestné smůlu, přestože si infekci z nemocnice přinesl,“ říká právník Jakub Uher.

Pojistit se také nelze. „Produkt, kdy by se pacient pojistil pro případ, že se mu v nemocnici něco přihodí, nemáme. Pojišťují se pouze nemocnice, které pak z těchto peněz platí odškodnění, jestliže soud rozhodne, že tak mají udělat,“ říká mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

*

* Nebezpečná bakterie

Co je zlatý stafylokok? Jde o bakterii, kterou má člověk na kůži, v ústní dutině nebo v tlustém střevě. Za normálních okolností není bakterie nebezpečná. Kde se člověk může nakazit? Nejvážnější forma stafylokoka je odolná proti antibiotikům a nejčastěji se vyskytuje tam, kde se antibiotika podávají. Přenáší se třeba na rukou a ohrožuje pacienty s narušenou imunitou. Kolik případů se vyskytuje? Bakterií se může nakazit pět až deset procent pacientů v nemocnicích. Důsledná hygiena tomu může do jisté míry zabránit, ale úplně se zbavit bakterie není podle lékařů možné.

O autorovi: LUCIE FRYDECKÁ, s přispěním Mirka Kašpara

**

Ohodnoťte tento článek!